Három nap az animációs diákfilmek jegyében

A tavalyi évet követően már második alkalommal rendezték meg a SKICC Debreceni Animációs Filmnapokat az Apolló Moziban. Az érdeklődők a városhoz kötődő fiatal művészek munkáit tekinthették meg, de ízelítőt kaphattak az ország más városaiban tanuló diákok alkotásaiból is.

Az esemény megnyitóján Puskás István, Debrecen alpolgármestere kiemelte, már az első SKICC-en is láthatóvá vált, hogy

a diákok milyen éretten gondolkodnak és milyen hatásos művészi kifejező eszközökkel rendelkeznek, ezért évről évre fontos bemutatni a városban születő vizuális értékeket.

Fekete József, a Medgyessy Ferenc Gimnázium igazgatója a rendezvény kapcsán egy 360 éves jubileumra hívta fel a figyelmet: 1665-ben fedezték fel a laterna magicát, azaz a diavetítés elődjét, azóta pedig már a tizedik művészetként tartjuk számon az animációt, amelynek alkotásai tanítanak, nevelnek és szórakoztatnak minket. A két főszervező Komlódi Judit és Váczi Lilla arról beszéltek,

külön büszkeség, hogy a magyar animáció két jeles alakját, Gauder Áront, a Kojot négy lelke és Csáki Lászlót, a Kék Pelikan rendezőjét is sikerült meghívnunk az eseményre.

Ezután két blokkban a Kós Károly Szakgimnázium növendékeinek alkotásait és a Medgyessy Ferenc Gimnázium diákjainak idei vizsgafilmjeit vetítették le. A művek között zenékhez készített videoklip-adaptációk, emberi és társadalmi problémák vagy épp vidámabb, színes történetek is megjelentek. A fiatalok jórésze előszeretettel alkalmazta a kétdimenziós technikát, de a papírkivágás alapú stop-motion, valamint a háromdimenziós animáció és az élőszereplők kombinációja is megjelent.

A jelenlévő diákok ezután néhány szóban beszéltek is a kisfilmjeikről. A folyamat az inspiráció gyűjtéssel indul, de minden elem így a zene is kulcsfontosságú. A több hónapos munka során ahol a Medgyessys alkotóknak a munkafolyamatot is meg kell örökíteniük egy werkfilm formájában sokszor újra kell kezdeni a művet, de a konzulenstanárok iránymutatásán túl a fiatalok egymásnak is nyújtanak segítséget.

A filmfesztivál második napján az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem diákjainak munkáit és a korábban Debrecenben tanuló, de azóta már innen elszármazott alkotók rövidfilmjeit tekinthette meg a közönség. Egyes alkotók elvont témákat ragadtak meg, melyek nem könnyítették meg az értelmezést, de mégis elmélkedésre sarkallták a nézőket. A volt debreceni diákok közül is megszólaltak páran: Takács Tamás, a MOME diákja kiemelte

néha nemcsak alkotóként, hanem nézőként is részveszünk ilyen eseményeken, mert sokat lehet tanulni a többiektől.

A harmadik, egyben zárónapon pedig Budapesti Metropolitan Egyetem és a MOME animációs filmjeit vetítették két szekcióban. Itt már több hosszabb művet akár 6-7 perces alkotásokat is láthatott a közönség, de akadtak közel negyedórás művek is. Ezzel a fesztivál napról napra feljebb haladva mutatta meg a hazai animációs képzések teljes skáláját.

A rendezvényen worksopok, egészestés filmvetítések és előadások is szerepeltek a programban. Ezekről bővebben is olvashatnak majd a DEmedia.hu-n, de addig is tekintsék meg a Campus TV témával foglalkozó összeállítását.

A képek forrása: Facebook.