Ismét a diákfilmeké a főszerep Debrecenben!

Idén második alkalommal rendezik meg az Apollo Moziban a SKICC Debreceni Animációs Filmnapokat. A két főszervező, Komlódi Judit képzőművész és Váczi Lilla médiaművész volt az FM90 Campus Rádió VÁRADI című műsorának vendége, akik beszámoltak a szervezés folyamatáról és a három nap programjairól.

A SKICC elnevezés abból ered, hogy minden animációs film alapja egy vagy több vázlatrajz, ami minden más művészeti ághoz is kapcsolódik. Egy jól hangzó, rövid és grafikailag is jól kinéző nevet szerettek volna adni az eseménynek – mesélte Váczi Lilla, majd hozzátette, hogy ehhez kapcsolódva a fesztivál dizájnját is diákok készítették. Komlódi Judit képzőművész elmondta, hogy

az eredeti cél az animáció, az animációs oktatás és a diákok filmjeinek népszerűsítése és bemutatása volt, de azóta több elemmel is bővült a program.

A tavaly első alkalommal megrendezett filmnapokon több mint 50 művet tudtak bemutatni, így az idei tervezésekor eleinte nehéznek tűnt újra hasonló mennyiségű filmet összeszedni. Ám mégis meglepően könnyen összegyűlt több mint félszáz alkotás, sőt az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a budapesti METU és MOME szintén küldött műveket 2025-ös repertoárba. „Az előző évben népszerű programelemek megtartása mellett törekedtünk rá, hogy valami újat is tudjunk nyújtani a nézőknek, így most több animáció werkfilmjét is bemutatjuk majd, amelyek az alkotás folyamatát viszik vászonra” – emelte ki Váczi Lilla médiaművész. A werkfilmeken a debreceni Medgyessy Ferenc Gimnázium animációs képzésében tanuló diákok vizsgafilmjeit láthatja a közönség, melyek majd' egy tanéven át készülnek.

Az animációs művek elkészítése ideje iszonyatosan hosszú, egy egészestás alkotás gyártása akár öt-hat évet is igénybevehet

– tette hozzá Komlódi Judit.


Azzal kapcsolatban, hogy máshol van-e ilyen jellgű rendezvény, hangsúlyozták, hogy a SKICC országosan is egyedülálló rendezvény. Kiemelten az animációs műfajnak szentelt fesztivál, ahol moziban lehet diákfilmeket nézni, maximum Budapesten fordult elő, de az egyetemek ott is leginkább belső körben vetítik csak a filmeket – jegyezte meg a médiaművész. Komlódi Judit szerint a tavalyi rendezvény tapasztalatai alapján

egyfajta '90-es évekbeli klubhangulatot idéz meg, ahol egyrészt olyan filmeket lehet megtekinteni, amelyek máshol nem láthatók, másrészt intenzív beszélgetések, közösségi élmény alakul ki.


A programelemek mindegyike ingyenes, de regisztrációhoz kötött. 2025-ben tovább bővült a fesztivál kínálata: immár három napon keresztül érkeznek a diákfilmek és két hazai animációs rendezőt is sikerült meghívni az eseményre. Május 16-án, pénteken 16:00-tól két szekcióban érkeznek a Kós Károly Művészeti Szakginmázium és a Medgyessy Ferenc Gimnázium  fiataljainak alkotásai. A nap végén pedig az Áradás (2024) című, díjnyertes animációs filmet vetítik 19 órától.


Május 17-én, szombaton 11:00-tól űrkalandozásra hívja az érdeklődőket Hegedűs Tibor, a két szervező tanárkollégája egy workshop keretében. Ezután 13 órától Gauder Áron, a Nyócker! (2005) és a Kojot négy lelke (2023) rendezője tart előadást, ami után utóbbi művét meg is tekinthetik az érdeklődők. Az alkotó masterclass-t (mesterkurzust) tart arról a közel hat esztendejig tartó munkáról, ami a 2023-ban bemutatott művének megszületéséhez kellett.

A prezentácó különlegessége, hogy Áron először itt, Debrecenben mutatja be a júniusi Annecy Film Festivalra készített szakmai előadást

– hangsúlyozta a képzőművész. A nap folytatásaként 16:45-től az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem diákfilmjeit vetítik, majd a cívisvároshoz kötődő, korábban itt tanuló diákok jelenlegi projektjei érkeznek. A szombat zárásaként pedig Az idő urai (1982) című francia-magyar koprodukció digitálisan felújított változatát láthatják az érdeklődők 19 órás kezdtettel.


Május 18-án, vasárnap két workshoppal indul a program: az előző napról ismert Űrkaland mellett Budai Krisztián zenész tart majd ütőhangszeres foglalkozást 13 órától. 14 órai kezdettel a METU, vagyis a Metropolitan Egyetem animáció szakának filmjei érkeznek az utóbbi évekből válogatva. 15:15-től pedig Csáki László tart masterclass-t a Kék Pelikan (2023) című filmjének keletkezéséről, melyet utána szombathoz hasonlóan a film vetítése követ. A vetítések sorát 18:30-tól a magyar animációs képzés csúcsát jelentő MOME öt diákjának filmjei érkeznek.


A szervezők kiemelték, hogy bár már most is büszkék rá, hogy a Debreceni Animációs Filmnapok tárháza tovább bővült, de hosszútávú céljuk, hogy a fiatalok kifejezetten erre az eseményre készítsenek filmet. Tervben van tehát, hogy az alkotások versenyeztetésével még nagyobbra nőjön a fesztivál.

A részletes prograom a SKICC Facebook-oldalán találja.

Kiemelt kép: Facebook.