Kutatási eredmények autóktól az izotóphidrológiáig
A műszaki tudományterületeken elért sikereikről számoltak be egyetemi oktatók, kutatók, hallgatók a Debreceni Egyetem Műszaki Karán tartott Műszaki Tudomány az Észak-Kelet Magyarországi Régióban 2025 című magyar és angol nyelvű konferencián. Az előadók öt egyetem kilenc karát, intézetét képviselték, a négy plenáris előadáson túl kilenc szekcióban összesen 87 előadás hangzott el.
A plenáris előadásokon egyebek mellett a fenntartható hajtásrendszerekről, az energiaoptimalizálásról, izotóphidrológiai vizsgálatokról, tervezésmódszertani kérdésekről, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar szolnoki campusán végzett kutatási és innovációs tevékenységről esett szó.
A szekciókban anyagtudománnyal, energetikával, gépészettel, mechatronikával, mérnökpedagógiával, munkavédelemmel, környezet- és földtudományokkal, műszaki hidrológiával, illetve repüléstudománnyal foglalkoztak a szakemberek.
Husi Géza, a Debreceni Egyetem (DE) Műszaki Kar (MK) dékánja hangsúlyozta, hogy a karon kiemelten kutatják a jármű hajtásrendszerek fejlesztési lehetőségeit és az energiahatékonyság növelése is meghatározó irány.
- A fókuszban a fenntartható, többfokozatú és hibrid hajtástechnológiak, valamint a járművek energiaellátásának és felhasználásának optimalizálása áll. A fejlesztések a mechatronikus aktuátoroktól a multihibrid rendszereken át az autonóm hajtásirányítási megoldásokig terjednek, különös tekintettel a haszonjárművek és speciális járműplatformok energiahatékony működtetésére. A kutatások egyik kiemelt iránya az úgynevezett csatolt energiarendszerek fejlesztése, amelyek lehetővé teszik a villamosenergia-termelés és -fogyasztás valós idejű összehangolását – fejtette ki Husi Géza.
Kocsis Imre, a kar tudományos dékánhelyettese elmondta: az MTA Debreceni Területi Bizottság Műszaki Szakbizottsága által szervezett konferencia a szakbizottságban aktívan közreműködő intézmények: a DE Műszaki Kar, a DE Természettudományi és Technológiai Kara, a Nyíregyházi Egyetem Műszaki és Agrártudományi Intézete, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szolnoki Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, valamint a Miskolci Egyetem együttműködésével valósult meg.
- A rendezvény elsődleges célja, hogy támogassa a regionális kapcsolatok kialakítását és fenntartását. Nem szerencsés, ha a mindent átható globalizáció visszaszorítja a térben és élethelyzetben közel lévők együttműködését, reméljük, hogy ezzel a rendezvénnyel tehetünk ennek érdekében – fogalmazott Kocsis Imre.
Sajtóközpont – OCs