Mozart-maraton a Liszt teremben
Népszerű műveket, különleges zenei élményeket kínál október utolsó vasárnapján a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara: a Mozart-maratonon a ZK hallgatói és művésztanárai több órán keresztül játsszák Wolfgang Amadeus Mozart szerzeményeit. Az eseményhez szakmai előadás, valamint tematikus kiállítás is kapcsolódik.
A Mozart-maraton kapcsán csütörtökön tartott sajtótájékoztatón Lakatos Péter, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar dékánja arról beszélt, hogy Mozart művei napjainkban is örökérvényűek, az egyetem hallgatói számára pedig különleges élményt jelent, hogy mélyebben foglalkozhatnak ezzel az egyedülálló életművel.
- Mostanában országszerte népszerűvé váltak az ilyen jellegű tematikus események, koncertsorozatok, éppen ezért csatlakozott a kar is ehhez a kezdeményezéshez. Nagyon izgalmas lehetőség ez, hiszen a hallgatók és az oktatók van, hogy együtt vagy akár egymással felváltva is színpadra lépnek. Ez a program igazi feltöltődést kínál a közönségnek, aki részt vesz rajta, biztosan nagyon fogja élvezni minden elemét – hangsúlyozta a kari vezető. Oktatási szempontból is jelentős a rendezvény, hiszen a kar képzései kiemelten gyakorlatorientáltak és ebbe tökéletesen illeszkedik a tematikus nap.
- A hallgatók a képzések jellegéből adódóan nagyon sok gyakorlati órán vesznek részt, ugyanakkor egy ilyen program még nagyobb esszenciában tartalmazza azokat az elemeket, amelyekkel az egyetemi órákon is találkozhatnak. Az oktatás mellett a kar számára fontos értékek és fejlesztési területek miatt is jelentős szerepe van a Mozart-maratonnak, hiszen erősíti a kar egyetemi, városi és régiós kulturális szerepvállalását, valamint az oktatói és a hallgatói kapcsolatokat is – fogalmazott Tóth Ákos, a ZK innovációért, oktatási ügyekért és nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója. Bolyky Zoltán, a rendezvény művészeti vezetője az eseménnyel kapcsolatban kiemelte, hogy két éve Claude Debussy műveivel indult a kezdeményezés, melynek kínálatát idén tovább szélesítették.
- Olyan szerzőt szerettünk volna választani, akihez a karról szinte mindenki tud kapcsolódni. Ilyen módon a kar szakmai programjához tökéletesen passzol az esemény repertoárja. Mozart-koktél című koncertünkön például szólóművek, fantáziák, variációk, versenyművek is hallhatók lesznek majd, de a zenei kínálat mellett különleges, informatív előadás és nagyzenekari koncert is szerepel majd az eseményen, ahol Mozart utolsó szimfóniáját is meg lehet hallgatni. Emellett igyekszünk közösségi jelleget is adni a rendezvénynek – fogalmazott a művészeti vezető. A Mozart-maratonon a DE Zeneművészeti Kar Magánének Tanszéke is részt vesz. Bátori Éva tanszékvezető szerint az énekes jelenléte attraktívvá teszi a rendezvényt, és a szakmai fejlődésüket is segíti.
- Úgy gondolom, hogy innovatív tanszék vagyunk, s az a célunk, hogy a vokális komolyzenei élet versenyszférájában piacképes énekeseket képezzünk, ehhez a hallgatóknak minden plusz tudásra szükségük van, ami a pályájuk kezdetekor előnyt jelenthet a számukra. Ebben nagyon sokat segíthet nekik az a tematikus előadás, amit összeállítottunk vasárnapra. A hallgatók részleteket énekelnek majd a Varázsfuvola Csokonai-féle magyar nyelvű változatából és az eredeti, Schikaneder-féle verzióból is – tette hozzá a tanszékvezető. Az október 27-én, vasárnap 14 órakor kezdődő Mozart-maratonon először szóló- és kamaraművek csendülnek fel, majd a Varázsfuvola című operából adnak elő részleteket a kar hallgatói. A zenei élmény mellett Leopold Mozart Hegedűiskolájáról Sárosi György brácsaművész, nyugalmazott egyetemi tanár tart előadást, majd a közönség meghallgathatja a DE Zeneművészeti Kar Szimfonikus Zenekarának Mozart-estjét, melynek szólistái Lakatos Péter és Pless Attila lesznek, Bolyky Zoltán vezényletével. Zárásként Notturno címmel Kissné Mogyorósi Pálma vezetésével közös éneklés, kötetlen beszélgetés és teaház is várja majd a látogatókat. 15 és 21 óra között tematikus kiállítással és ahhoz kapcsolódó kvízjátékkal is készül a Zeneművészeti Kar.
A teljes program ide kattintva érhető el.
Sajtóközpont - BZ