Újra megnyitotta kapuit a Journal Club
Folytatódott az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozata, a Journal Club, ahol a legújabb innovatív tudományos eredményeket mutatják be a Debreceni Egyetem GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatói. A legutóbbi alkalommal a természettudományok, az orvos- és egészségtudomány, az agrártudomány területén végzett legújabb kutatásokat ismertették a DE szakemberei.
Idén is huszonöt kiemelkedő tudományos munkát végző kutató kapott GTIDEA Publikációs Díjat. Az elismerést azok érdemelték ki, akik a pályázat évét megelőzően D1-es és Q1-es minősítésű folyóiratban jelentették meg a Debreceni Egyetemen végzett tudományos munkájuk eredményeit.
Ezúttal az Általános Orvostudományi Kar, az Egészségtudományi Kar, a Mezőgazdaság,-Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar kutatói osztották meg tudományos tapasztalataik társadalmi hasznosítási és megvalósítási lehetőségeit a szemeszter legelső Journal Clubjában.
A Kenézy villában rendezett eseményen öt egyetemi kutató foglalta össze kutatását. A Journal Club résztvevőit és a közönséget Székvölgyi Lóránt, a Gyógyszerésztudományi Kar Molekuláris és Nanogyógyszerészeti Tanszék egyetemi docense köszöntötte, majd bemutatta az előadásokat tartó, GTIDEA Publikációs Díj nyerteseit.
Elsőként Barta Zoltán professzor, a Természettudományi és Technológiai Kar Biológiai és Ökológiai Intézetének igazgatója ismertette kutatását. A szakember és a HUN-REN–DE Viselkedésökológiai Kutatócsoport munkatársai drónmegfigyelés segítségével vizsgálták, elemezték a Przewalski lovak, az utolsó vadlovak társadalmi szerveződését, a csordák mozgását. A Nature Communications című, rangos folyóiratban megjelent kutatás feltárta az állomány társadalmi struktúráját, a rokon háremek
szociális hálón belüli kapcsolódási pontjait, a mozgáskövetés pedig elősegítette a többszintű társadalmak összetett dinamikájának megértését.
Az astaxanthin lipofil molekula pozitív hatásait tanulmányozta Csemer Andrea, az Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézetének tudományos munkatársa. Előadásából kiderült, hogy ez a rendkívül erős antioxidáns szer gyulladáscsökkentő, immunstimuláló, segíti a tanulást és a memóriát, emellett neurodegeneratív kórképekben, az Alzheimer és a Parkinson-kórban is vizsgálják a hatásait. Az egyetemi szakember azt tanulmányozta, hogy a molekula milyen hatással van a hypothalamus étvágyat irányító központjára.
Prezentációjában Ghanem Amr Sayed, az Egészségtudományi Kar Egészségtudományi Intézetének tanársegédje a magyar lakosságon belül, a szociodemográfiai és az életmódbeli tényezők szájhigiéniára gyakorolt hatását, összefüggéseit kutatta. A Frontiers in Public Health folyóiratban publikált tudományos munkájában sorra veszi a Magyarországon az idősebb felnőttek körében előforduló gyakori fog- és szájüregi betegségeket: a fogszuvasodás, a teljes fogvesztés, valamint a magas szájüregi daganatos megbetegedések előfordulási gyakoriságát, mely szociodemográfiai összefüggéseket mutat.
A kopolimerek, azaz a vízálló termékek vízlepergető bázisát alkotó vegyületek molekulatömegének és összetételének meghatározására alkalmas mesterséges neurális hálózat-alapú módszert mutatott be előadásában Nagy Tibor, a Természettudományi és Technológiai Kar Kémiai Intézetének egyetemi docense.
A kutatótársaival kidolgozott módszert a kifinomultabb kémiai elemzések elvégzésében, valamint a gyógyszerkutatásban is használhatják majd a jövőben. Nagy Tibor immár második alkalommal nyerte el a GTIDEA Publikációs Díjat, nyertes közleménye ezúttal a D1-es besorolású Analytical Chemistry folyóiratban jelent meg.
Az Európai Unió gazdasági fejlődésének környezetre gyakorolt hatásait tanulmányozta Safwan Mohammed, a DE Agrár Kutatóiéntézetek s Tangazdaság tudományos munkatársa. Tanulmányában kiemelte a környezetvédelmi politikák hatékonyságát, a gazdasági növekedés hatásait, valamint elemezte az egyes tagállomok CO2-kibocsátásbeli eltéréseit. Safwan Mohammed szintén második alkalommal részesült a GTIDEA Publikációs Díjban, közleménye a 14-es impakt faktorú, rangos Environmental Science and Ecotechnology című folyóiratban jelent meg.
A Journal Club a hónap végén, október 31-én folytatódik.
Sajtóközpont - BZ