Adomány a májbetegségek szűréséhez
Egy korszerű mobil FibroScan készülék beszerzéséhez járulnak hozzá a HUNÉP Zrt. és a III. HUNÉP Építőipari Jótékonysági Labdarúgó Kupa részt vevő partnerei, amely a krónikus májbetegségek diagnosztikai, szűrő- és utánkövető eszköze. A cégek egymillió forintot ajánlottak fel a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika Debrecen-Régió Gasztroenterológusainak Közhasznú Egyesülete számára. Az adományt kedden adták át.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika az észak-alföldi régióban csaknem kétmillió ember számára nyújt gasztroenterológiai ellátást. Az intézményben az invazív és non-invazív tevékenység teljes palettája áll a lakosság rendelkezésére. A HUNÉP Zrt. és partnervállalatai révén most átadott adomány a klinikán működő, két európai akkreditációval rendelkező Máj Centrum egyik meghatározó célkitűzését, egy hazánkban egyedülálló, de még Európában is ritka lakossági szűrőprogram elindítását támogatja.
-A májzsugort Közép-Európában a negyedik halálokként tartják számon, Magyarországon pedig még a környező országok átlagát is négy-ötszörösen meghaladja az ilyen esetek száma. A májzsugor kialakulása – függetlenül annak okától – általában nagyon lassan, 2-3 évtized alatt következik be. A betegség lehetséges visszafordíthatósága nagymértékben függ a májfibrózis korai diagnózisától és a kiváltó ok megfelelő időben történő célzott kezelésétől. A tünetmentes, korai stádiumban lévő betegek kiszűrése csakis átfogó program révén lehetséges. A tervezett szűrőprogram azt célozza, hogy a már betegséggel, de még tünetekkel nem rendelkező betegeket akkor találjuk meg, amikor a májbetegség kiváltó okát kezelve még gyógyítható vagy legalább szinten tartható az állapot – mondta az adomány átadásakor Papp Mária.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika igazgatója kiemelte, hogy a korszerű mobil FibroScan készülék megvásárlása révén indítható el az intézmény modellértékű szűrőprogramja.
-A gasztroenterológia a belgyógyászat egyik legdinamikusabban fejlődő területe. Napjaink központi problémája a daganatképződés, amelynek egyharmada a tápcsatornában történik, éppen ezért különösen fontos, hogy ezen területen a vizsgálatok minél szélesebb körben megtörténjenek, segítve ezzel a májbetegségek szűrését is, a daganatos elváltozások felismerését. Ezért is fontos ez a felajánlás a hepatológiai orvoscsapat tevékenységéhez – tette hozzá Altorjay István, a Debrecen-Régió Gasztroenterológusainak Közhasznú Egyesület elnöke, a DE ÁOK Gastroenterológiai Tanszék egyetemi tanára.
A HUNÉP Zrt. idén immár harmadik alkalommal szervezett jótékonysági labdarúgó házibajnokságot a partnervállalatok csapatai számára. A HUNÉP Építőipari Jótékonysági Labdarúgó Kupán részt vevő cégek ebben az évben a nevezési díjakból származó egymillió forintot ajánlottak fel a korszerű orvosi diagnosztikai eszköz megvásárlására.
-A HUNÉP Zrt. számára mindig is fontos volt, hogy a szakmai tevékenység, az építőipari megrendelések mellett más területen is maradandót alkothasson. Ebből a célból is kívánjuk összefogni partnereinket, hogy innovatív kezdeményezéseket támogassunk, amelyek révén segíthetjük a hatékonyabb és eredményesebb munkavégzést. Ezzel a nemes hagyományunkkal korábban a gyermekgyógyításra koncentráltunk, idén a felnőttek gyógyítását támogatjuk. A készülék beszerzésével úgy gondoljuk, hozzájárulhatunk a betegellátás, a szűrővizsgálatok sikeréhez – tette hozzá Bakos Miklós, a HUNÉP Zrt. vezérigazgatója.
A korszerű FibroScan készülék mobilitása révén kiválóan alkalmazható a szűrőprogram vizsgálatai során. Non-invazív módon, ultrahanghullámok révén segít felmérni a máj állapotát, a szerv hegesedésének, illetve elzsírosodásának mértékét, valamint az esetleges májzsugor jelenlétét.
Sajtóközpont - ÉE