Továbbra is élvonalban a Debreceni Egyetem
Összesen több mint hétezerötszáz elsőéves hallgató kezdheti meg tanulmányait a Debreceni Egyetemen szeptembertől. A 2024-es általános felvételi eljárásban felvett hallgatók létszáma a következő napokban még tovább emelkedhet, így a pótfelvételivel, a határon túli felvételivel és az angol nyelvű képzésekre felvettekkel együtt az elsőéves hallgatók létszáma várhatóan meghaladja majd a tízezret.
Több ezren vártak arra szerda este a Campus Fesztivál Nagyszínpada előtt, hogy kiderüljön: sikeres volt-e a felvételijük. A központi Pont Ott Partin hozták nyilvánosságra a ponthatárokat, melyek a felvi.hu-n is este nyolc órakor váltak elérhetővé, így minden felsőoktatásba jelentkező azonnal értesülhetett arról, hogy milyen képzésre vették fel.
A Debrecen Egyetem idén is kiemelkedő eredményt ért el, 2024-ben 9790-en jelentkeztek első helyen az intézménybe, közülük összesen 7569 felvételiző kezdheti majd meg egyetemi tanulmányait szeptembertől. Az általános felvételi eljárás eredményeiről csütörtök délelőtt sajtótájékoztatón számolt be Bartha Elek, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese és Ölvetiné Szabó Beáta, a DE beiskolázási és továbbképzési igazgatója.
Az oktatási rektorhelyettes kiemelte: a vidéki egyetemek közül a Debreceni Egyetemre nyert felvételt a legtöbb felvételiző, így a DE továbbra is a legnépszerűbb vidéki egyetemnek számít az országban.
- Ebben az évben is kiemelkedően teljesített a Debreceni Egyetem az általános felvételi eljárásban, amivel elégedettek lehetünk. Az elmúlt tíz év második legnagyobb számát értük el. A felvételi rendszerben történt változások sok szempontból kedvezőbb, rugalmasabb bejutási lehetőséget adtak a jelentkezőknek, ebből a Debreceni Egyetem is profitálhatott. Ennek köszönhetően az intézmény továbbra is őrzi azt a hazai felsőoktatásban jelentősnek számító stratégiai pozícióját, mely szerint a vidéki egyetemek között a legnépszerűbb, országos viszonylatban pedig a második helyen áll – fogalmazott a rektorhelyettes.
Ebben az évben a gazdaságtudományok (1360), az orvos- és egészségtudomány (1309) szakjaira, valamint pedagógusképzésre (1157) kerültek be a legtöbben. A Gazdaságtudományi Karra (1733), valamint a Bölcsészettudományi Karra vette fel az egyetem a legtöbb felvételizőt (905). Ezek mellett jelentős eredményt ért el az általános felvételi eljárás során a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar (849), illetve az Egészségtudományi Kar (840) is. A képzési szinteket tekintve alapképzésben 5116, mesterképzésben 1220, osztatlan képzésben 970, felsőoktatási szakképzésben 263 elsőévessel gazdagodott a DE.
Az alap- és osztatlan képzések közül az ápolás és betegellátás volt a legnépszerűbb, erre a területre 533 hallgató jutott be, a jogász képzésre összesen 347 jelentkező nyert felvételt, a gyógypedagógiára pedig 312-en felvételiztek sikeresen. A mesterképzések közül a legtöbb elsőéves, szám szerint 272, a tanári képzésben kezdheti majd az egyetemet.
A legmagasabb ponthatár a levelező tagozatos, állami ösztöndíjas jogászképzésben volt (490), de emellett a pszichológia (488), valamint az állami ösztöndíjas igazságügyi igazgatási alapképzésben (480) is komoly elvárásoknak kellett megfelelniük a jelentkezőknek.
Azoknak is maradt esélyük bekerülni a Debreceni Egyetemre, akiket esetleg most nem vettek fel az általuk megjelölt szakra vagy nem jelentkeztek a határidőig sehova. Ölvetiné Szabó Beáta beiskolázási és továbbképzési igazgató a legfontosabb határidőkre, valamit az önköltséges és állami ösztöndíjas képzésekkel kapcsolatos újdonságokra is felhívta a figyelmet.
- A pótfelvételivel kapcsolatos tájékoztató néhány napon belül megjelenik, így a felvi.hu-n lesznek elérhetők azok a szakok, melyeket a Debreceni Egyetem meghirdet. A határidőig nem csak a pótfelvételi jelentkezési kérelmeket, hanem minden olyan dokumentumot be kell nyújtani, melyek a felvételi pontszámok kiszámításához szükségesek lehetnek. Ilyenkor csupán egy helyre lehet jelentkezni, ezért a kérelmeket alaposan meg kell fontolni. Idén az egyetem kilenc kara hirdet önköltséges és állami ösztöndíjas helyeket, ez utóbbiak a kiemelt képzési területeken, az agrár, a műszaki, a természettudomány és a sporttudomány képzési területeken érhetők majd el. A pótfelvételi eljárásban tovább bővítettük a képzési portfóliónkat, ami az ESG környezeti, társadalmi és irányítási szakember, valamint a pénzügyi mesterszakokkal egészült ki. Mindemellett idén is várjuk a gólyaösztöndíj lehetőségével a jelentkezőket – mondta el az igazgató.
A pótfelvételi eljárás július 30-án indul és augusztus 7-ig lehet jelentkezni az e-felvételi rendszeren keresztül. A ponthatárokat várhatóan augusztus 29-én hirdetik ki.
Sajtóközpont - BZ