40 éves az Égési Osztály
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Égési Osztályát 1983-ban hozták létre a Bőrgyógyászati Klinikán. A speciális részlegen az égési sérülések teljes vertikumát kezelik, a kisebb égésektől a súlyos, életveszélyes állapotú betegekig. Az osztály a kezdetektől élen jár az égési sérülésekkel kapcsolatos technológiai fejlesztések és speciális ellátási lehetőségek terén. A részleg megalakulásának 40. évfordulója kapcsán tudományos konferenciát rendeztek az egyetemen június 9-én és 10-én.
Az Égési Osztály 1983-ban jött létre, első vezetője Tamás András adjunktus volt, a korszerű szemlélet megalapításában és az eszközös fejlesztésben pedig aktív szerepet vállalt Juhász István professzor, aki 1995 és 2020 között, 25 éven át vezette az osztályt.
- A Bőrgyógyászati Klinika Égési Osztálya az elmúlt negyven év során folyamatos, töretlen fejlődést mutatott, kimagasló szakmai teljesítményt nyújtott. Ez a jelentős eredmény többek között annak köszönhető, hogy a kezdetektől olyan nagyszerű vezetők álltak az osztály élén, mint Juhász István professzor úr, aki nagy odaadással vesz részt nem csupán a betegek színvonalas ellátásában, hanem az oktatás és a kutatás érdekében is. Kiemelendő továbbá a Bőrgyógyászati Klinika korábbi és jelenlegi vezetőinek meghatározó szerepe, akik hatékony támogatást nyújtottak és nyújtanak a töretlen szakmai fejlesztés érdekében – emelte ki Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke a konferencia pénteki megnyitóján mondott köszöntőjében.
A professzor hozzátette: a Bőrgyógyászati Klinika Égési Osztályának kimagasló szakmai tevékenységét ma már nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is elismerik.
- A Bőrgyógyászati Klinikán, ezen belül az Égési Osztályon évtizedek óta egy olyan közösség dolgozik, amelyre méltán büszke az Általános Orvostudományi Kar is. Ez egy olyan terület, ahol az új eljárások alkalmazásának rendkívül fontos szerepe van. A klinikusok azonban csak akkor képesek az innovációkat a betegek javára fordítani, ha megfelelő felkészültséggel rendelkeznek. Ez pedig ezen az osztályon megvan. Az orvosok és szakdolgozók elhivatottsággal, szakértelemmel, igazi csapatmunkában, szervezetten végzik a feladatukat – hangsúlyozta Mátyus László, az Általános Orvostudományi Kar dékánja.
A speciális részleget 2020 óta Péter Zoltán klinikai főorvos vezeti. Az Égési Osztály a Bőrgyógyászati Klinika részeként működik, az égett betegek akut ellátása mellett rekonstrukciójuk és a bőrdaganatok műtétei is a feladatkörébe tartoznak.
- Világszerte az égéseket kezelő ellátóhelyek általában önálló centrumként vagy traumatológiához, intenzív terápiás osztályhoz, sebészethez, gyermeksebészethez csatolva működnek, ritka az, hogy bőrgyógyászati klinikán végzik a tevékenységüket. Az elmúlt negyven évben azonban bebizonyosodott, hogy ez a kapcsolat eredményesen működik, hatékony az együttműködésünk. Az égési osztály működése szélesíti a sebészeti palettát és kiemelkedő fontosságú a graduális és a posztgraduális képzésben is – ismertette Szegedi Andrea egyetemi tanár, a DE Klinikai Központ Bőrgyógyászai Klinika igazgatója.
A debreceni égéscentrumnak úttörő szerepe volt több innováció meghonosításában is. A betegek túlélési és gyógyulási esélyei sokat javultak az elmúlt négy évtizedben.
A legmodernebb eljárásokról, technológiákról az Égési Osztály megalakulásának negyvenéves évfordulója alkalmából rendezett szakmai rendezvényen, a Magyar Égési Egyesület konferenciáján számoltak be a hazai szakemberek.
- A korszerű égésellátással ma már nagyon súlyos állapotú betegeket is eredményesen kezelhetünk. Elsősorban az intenzív terápia eszközei fejlődnek rohamosan, de a bőrhelyettesítés, a hám- és elsősorban az irhapótlás területén is folyamatos az innováció. A konferencián a napi ellátással kapcsolatos nehézségek, gyakorlati kérdések mellett többek között ezeket a tapasztalatokat is megosztották egymással a sebészek, plasztikai sebészek, bőrgyógyászok, aneszteziológusok, infektológus és intenzív terápiás szakemberek, valamint az ápolószemélyzet, gyógytornászok és pszichológusok – ismertette Juhász István egyetemi tanár, az osztály korábbi vezetője, a konferencia szervezője.
A szakmai rendezvényen több évtizedes szakmai munkája elismeréseként Juhász István vehette át a Magyar Égési Egyesület Frank György Emlékplakettjét a szervezet elnökétől, Halmy Csabától.
Sajtóközpont - CzA