Bemutatkozott a tudományos utánpótlás
Kutatási programjaikat és eddig elért eredményeiket ismertették az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program egyetemi nyertesei. A Debreceni Egyetem Tudományos Igazgatósága hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság székházában rendezett konferenciát, ahol négy szekcióban harminc előadás hangzott el.
Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Programot (EKÖP) 2024-ben hozta létre Magyarország kormánya a korábbi Új Nemzeti Kiválóság Program folytatásaként. A Debreceni Egyetemről 265 nyertes pályázó egy vagy két féléven keresztül részesül különböző összegű, havi 125 000, 150 000, 200 000 vagy 250 000 forint összegű ösztöndíjban.
Az ösztöndíjasok vállalása volt, hogy a tanév során témavezető felügyeletével – az oktatói, kutatói kategóriában önállóan – kutatási tevékenységet végeznek, amelynek eredményét népszerűsítik és az intézményi EKÖP-konferencián be is mutatják. A mostani szakmai tanácskozáson azok a nyertesek számolnak be eredményeikről, akik féléves támogatásban részesültek – ismertette Varga Zsolt, a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatóságának vezetője.
A konferencia résztvevőit Csernoch László, a DE tudományos rektorhelyettese köszöntötte.
Egy egyetem életében különleges helyet foglalnak el a konferenciák, a rangos külföldi előadókkal megrendezett nemzetközi seregszemlék, vagy akár a hazai tudományos élvonal legfrissebb eredményeit felvonultató országos szakmai találkozók. A mai esemény speciális jelentőségét az adja, hogy ezúttal kiderül, mi az, ami érdekli és motiválja a fiatalokat, hiszen ezúttal olyan hallgatók elképzeléseit, eredményeit ismerhetjük meg, akik egyszer a jövő kutatói lesznek majd – fogalmazott megnyitójában Csernoch László.
A rendezvényen négy szekcióban (Agrár- és Műszaki Tudományok, Bölcsészet- és Társadalomtudományok, Orvostudományok, Természettudományok) harminc előadás hangzott el, többek között a mobil robotok autonóm navigációjáról, növényegészségügyi vizsgálatokról, a közösségi oldalak pánikkeltő hatásáról, a pedagógusok értékrendjéről, a pénzügyek digitalizációjáról és a digitális vállalkozások uniós szabályozásáról.
A DE Tudományos Igazgatósága lehetőséget biztosít a bemutatkozásra az egyéves támogatást nyert ösztöndíjasok számára is, akik a június 19-20-i EKÖP konferencián számolnak majd be eredményeikről.