Motiváció, karriertervezés, hogyan tovább – újra elindult a Karrierhét rendezvénysorozat

„A sikeres karrierút titka a belső motiváció” – így fogalmazott Puskás István alpolgármester a Debreceni SZC Kreatív Technikum Karrierhetének szerdai alkalmán. „Menjek, vagy maradjak" – Karrierlehetőségek Debrecenben címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést az intézmény, ahol szakemberek, város- és oktatásvezetők segítették saját tapasztalataikkal, tanácsaikkal a résztvevő fiatalokat.

A Debreceni Szakképzési Centrum az elmúlt tanév sikere után, idén is meghirdette intézményeiben a Karrierhetek című rendezvénysorozatot. Ennek lényege, hogy minden iskolában legyen egy olyan hét, amikor interaktív programok, önfejlesztő előadások várják a már szakképzésben tanuló fiatalokat, amelyek hozzásegíthetik őket a régióban rájuk váró munkaerőpiac megismeréséhez. Az eligazodásban a gyerekeket szakemberek és városvezetők segítik. A meghívott vendégek az intézményben tanulható szakmák gazdasági jelentőségét, a városunkban elérhető lehetőségeket, karrierutakat járják körbe a különböző alkalmakon, de interaktív előadások is várják a diákokat számos témában. A Karrierhetek sorát a Kreatív Technikum nyitotta.

Puskás István alpolgármester a szerdai eseményen köszöntőjében elmondta: úgy érzi fontos, hogy a város ügyeiről beszélgessenek az ifjúsággal, „a jövő már az önök kezében van” – szegezte a mondatot a diákokhoz, hozzátette: fontos, hogy a fiatalok informálódjanak, annak érdekében, hogy tudjanak gondolkozni arról, hogy „hogyan tovább” az iskolás évek után. A beszélgetés témája kapcsán elmondta, ő jó példa a menjek vagy maradjak témában: Debrecenben született, itt tanult, itt dolgozott, majd elszólította az élet álmai városába, Rómába, ott tevékenykedett, mígnem 2020-ban hazahívták, hogy csatlakozzon a debreceni városvezetéshez. A debreceni szíve hazahozta, és azóta a kulturális ügyekért felelős alpolgármesterként vesz részt a cívisváros életében. Kitekintésében rámutatott, Debrecenben inspiráló közeget szeretnének teremteni, amelyhez gazdaság- és oktatásfejlesztésre van szükség, jelenleg folyamatban van pl. a kreatív szektor stratégiai létrehozása.

Kovácsné Győrfi Enikő, a Debreceni SZC Kreatív Technikum intézményvezetője elmondta: örömteli számára, hogy idén is megrendezhetik a Karrierhetet, fontos az iskola életében, hogy motivációt, inspirációt és karrierutakat mutassanak a fiataljaiknak, mert kiemelt szerep az iskolában a hivatástudatépítés, a tudatos karrierfókusz. Elmondta, ő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből származik, és őt a családalapítás tartotta itt Debrecenben, ahol boldogulásra talált, úgy fogalmazott: „kanyargós úton menve is lehet maradni”, ha ez hozza meg a sikert a tudatosan követett álmok megvalósításához. Az intézményvezető rámutatott: örömteli volt hallgatni a sikeres karrierekről szóló beszámolókat, szakmai utakat, az intézmény számára a példamutatás nagyon fontos, legyen az bármilyen szakember, azért vagyunk közösségben, hogy a gyerekek számára minél több alternatívát tudjanak kínálni, inspirálva őket a sikeres döntések meghozásában – fogalmazott.

Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója a rendezvény kapcsán elmondta: ezek a hetek azért vannak, hogy megmutassuk a különböző ágazatokban azokat a cégeket, vállalatokat, akikkel a centrum együttműködik, akik potenciálisan a mi diákjainknak a munkaerőpiacot fogják kínálni, már tanulmányiak alatt bekerülnek ebbe a körbe, és a cégek is látják a lehetőségeket, amelyet a DSZC iskolái nyújtani tudnak nekik. A főigazgató azt mondta: „a menni vagy maradni” témát kiegészítené azzal, hogy „jönni”, hiszen Debrecenben inspiráló, fejlődést elősegítő környezet van. Ő püspökladányi születésű, és bár a mai napig ott lakik, mégis reméli, hogy kicsit debreceniként is tekintenek rá. A főigazgató szerint, Debrecen város lakosságmegtartó ereje nőtt az elmúlt időszakban, és egyre többen is érkeznek a cívisvárosba.

A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Galgóczy Vanda okleveles sminkmester, sminkoktató és Erdélyi Edit, a Görgey Utcai Óvoda vezetője is. Saját karrierútjukat bemutatva, olyan fontos gondolatokra világítottak rá, mint a szakma iránti alázat fontossága, a tudatos építkezés, a célok meghatározása, a lehetőségek keresése és megragadása.

A Kreatívban a tematikus héten a gyerekeket interaktív előadások várják még a napokban, motiváció, öltözködési és viselkedés szabályok, protokoll, önéletrajzírási technikák témákban.