Elkészült a Sensirion legújabb logisztikai központja Debrecenben

#fizetett együttműködés

A Sensirion, a digitális mikroszenzorok és rendszerek vezető gyártója az év elején jelentette be, hogy a Sensirion Hungary Kft. dinamikus fejlődését figyelembe véve újabb 7000 m2-rel bővíti debreceni telephelyét. Ennek megfelelően - már az első gyár építésénél sikeresen alkalmazott, ún. build to suit konstrukcióban – februárban megkezdődött az új, high-tech logisztikai központ építése.

A korábbihoz hasonlóan ez az ingatlanfejlesztés is - mintegy 4,5 milliárd forint összegben - a Szinorg és a Xanga cégcsoportok közös tulajdonában lévő WX Sharing Kft. befektetésével valósult meg. A beruházás első ütemében a Sensirion új high-tech logisztikai központja 2024. október végére, rekordidő alatt készült el.

Az átadó ünnepségen Dr. Ábrahám László, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője megköszönte a svájci anyavállalatnak, hogy támogatta a debreceni telephely fejlesztését, bővítését. Hozzátette, hogy ez az új logisztikai központ és későbbiekben a második gyártócsarnok dimenzióváltást eredményez
majd a Sensirion és Debrecen életében egyaránt. Aláhúzta, hogy ahhoz, hogy az elért eredményeket helyben meg tudják őrizni, a Sensirion kiemelt törekvése a műszaki oktatás, az utánpótlás és tehetséggondozás támogatása, a szakképzési és egyetemi kapcsolatok, a STEM tevekénységek
fejlesztése. A Sensirion debreceni bővítése tovább folytatódik, a 2. ütemnek megfelelően az új gyártócsarnok várhatóan 2025 első felében készül el.


Csukás Endre, a XANGA cégcsoport befektetési igazgató kiemelte, hogy a DIPA Kft. az, amely több mint húsz éve üzemelteti azt az iparterületet, ahová 4 éve a Sensirion is beköltözött. A Határ úti Ipari Park nagysága több mint 150 hektár és országban működő 193 ipari park közül egy olyan megkülönböztető és rangos címmel is rendelkezik, amelyet eddig csak húszan kaptak meg. Ez pedig a Tudományos Technológiai Park cím - hangsúlyozta a szakember - majd hozzátette, hogy a Sensirion, mint magas hozzáadott értéket előállító vállalkozás, ezzel a beruházással tovább erősíti a Debreceni Regionális és Innovációs Tudományos Technológiai Park elkötelezettségét az innovációval, a kutatás-fejlesztés támogatásával kapcsolatban.
A beruházás jelentős mértékben növeli az érzékelőmodulok gyártási kapacitását. Ennek érdekében a svájci központ új gyártósorok idetelepítését is finaszírozza, amelynek értéke eléri a 4 milliárd forintot. Patrick Good, a Sensirion karbantartási és infrastrukturális igazgatója az ünnepségen felidézte, miért döntöttek 2020-ban Debrecen mellett, amikor helyszínt kerestek a svájci cég legújabb európai leányvállatának. Örömét fejezte ki, hogy az elképzeléseik maradéktalanul valóra váltak és a debreceni gyár fejlődése máris a második fázisnál tart. Kiemelte, hogy az új beruházásnál is nagyon fontos elvárás volt a modern technológia, a megújuló energiaforrások használata, illetve az üzemeltetés során a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. A stäfai gyártóüzemhez hasonlóan a debreceni létesítményt is úgy tervezték és építették meg, hogy teljesen fosszilis energiaforrásoktól mentes legyen (geotermikus energia/hővisszanyerés, tárolórendszerrel és napelemes rendszerrel párosítva). A
Sensirion Hungary Kft. egy köbméter gázt sem használ el egész éves gyártási folyamat ciklusa alatt, csak hőszivattyús rendszerre támaszkodik mind hűtési, mind fűtési energiaszükséglet kielégítése érdekében. Ezek a fejlesztések alátámasztják, hogy az ökológiai lábnyomcsökkentés nem csak egy gazdasági, hanem egy elvi megfontolás is – hangsúlyozta Patrick Good igazgató.

Szabó Sándor, a SZINORG Universal Zrt. általános vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a beruházás megvalósítása során nagyon jó olyan megrendelővel dolgozni, aki tudja, hogy mit szeretne, és amikor döntési helyzet van, akkor nem tanácstalan, hanem egy hosszú távú vízióba illesztve látja, hogy mik azok az apró lépések és döntések, amik szükségesek ahhoz, hogy a céljait elérje. A Sensirion ilyen partner volt.
Orbulov György, a Sensirion Hungary Kft. logisztikai vezetője az új logisztikai központ bemutatása kapcsán kiemelte, hogy a korábbi 200 palettás hely helyett már 2200 áll majd a rendelkezésükre, míg a polcfelület 800 m2-ról közel 5000 m2-re fog nőni. 2025 elején megérkezik egy olyan űrtechnológiás targonca, aminek a beüzemelése nemzetközi feladat lesz. Olyan korszerű raktárja less a Sensirionnak, ami a régió hasonló méretű vállalkozásait tekintve párját ritkító” – mutatott rá a szakember.
Magyar Krisztián, a Sensirion Hungary Kft. ügyvezetője azt hangsúlyozta, hogy a debreceni gyártóüzem bővítése egy újabb fontos lépés a Sensirion számára és összhangban van a vállalat fenntartható növekedési stratégiájával illetve azzal a törekvéssel, hogy további munkahelyeket teremtsenek. Kiemelte, hogy a svájci anyacég a debreceni gyártóüzem fejlesztéséről az elmúlt évek pozitív tapasztalatai, valamint az érzékelő- és modulmegoldások iránti élénkülő kereslet alapján döntött. Külön megköszönte a munkatársaknak, hogy a debreceni gyár rátermettségét magas színvonalú munkájukkal folyamatosan sikerült megmutatniuk. Kiemelte, hogy több piacvezető autóipari cég is auditálta a leányvállalatot, amely előrevetíti, hogy az egészségügy és a klímavédelem mellett, ezen a területen is megalapozott a szenzorgyártás jövője Debrecenben.

A Sensirionról - A környezeti és áramlásérzékelő megoldások szakértői A Sensirion a világ egyik vezető fejlesztője és gyártója a hatékonyságot, egészséget, biztonságot és kényelmet javító érzékelőknek és érzékelő megoldásoknak. Az 1998-ban alapított Sensirion jelenleg mintegy 1000 embert foglalkoztat a svájci Stäfá-ban található székhelyén és számos nemzetközi leányvállalatánál. A Sensirion érzékelők a környezeti paraméterek és áramlási sebességek széles skálájának pontos és megbízható mérésére használhatók. A vállalat célja, hogy úttörő szenzortechnológiával intelligensebbé tegye a világot. Az innováció úttörőjeként a Sensirion az autóipar, az ipar, az orvostechnika és a szórakoztatóelektronika piacán működő ügyfelek és partnerek speciális igényeire fejleszt megoldásokat, valamint kiváló minőségű termékeket a költséghatékony tömeggyártáshoz.
További információk a https://sensirion.com/ 

(X)