Új tagok a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testületben

Nyolc új testületi tag vehette át megbízólevelét a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) éves ülésén, a Főépület Aulájában. Az eseményen Kossa György kuratóriumi elnök köszöntőjében a TTTT tanácsadói tevékenységének jövőbemutató, innovatív jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A nemzetközileg elismert hazai és külföldi kutatókból álló Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) a magyarországi, az európai és a globális szakmai, társadalmi folyamatokat figyelembe véve segíti szakértő véleményével a kuratórium munkáját, de emellett közreműködik a Debreceni Egyetem tudományos és képzési teljesítményének növelésében, nemzetközi kapcsolatainak bővítésében is. 

A Főépület Aulájában rendezett éves ülésen a testület és az intézmény eddigi eredményeit foglalták össze, valamint az új feladatokról, tudományos célokról is szó esett. Kossa György, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy a testület szakmai visszajelzései alapján olyan információkra tehet szert az egyetem, melyek elősegíthetik a fejlődést az oktatás, a kutatás, az innováció és a betegellátás terén.

- Az egyetemek nem egyformák. A múltunk, a környezetünk, a kultúránk, a fejlettségi szintünk, a humánerőforrásunk eltérő lehet, ám az emberiség életminőségének javítása közös célunk, ennek érdekében szükség van a kollaborációkra. Kötelességünk, hogy olyan diplomát adjunk a hallgatók kezébe, mely magas értékkel bír a munkaerőpiacon, ezzel a társadalom javát is szolgáljuk. A tudományban, az oktatásban, a publikációk terén is előre kell lépnünk, jó úton halad az egyetem, hiszen három év alatt a nemzetközi rangsorokban több száz helyet sikerült javítani. Segíteni kell a kutatók érvényesülését az innovációs láncban, támogatni kell a kiemelt kutatásokat, a kutatókat, a hazai és nemzetközi együttműködési tevékenységeket – fogalmazott a kuratóriumi elnök.

Kossa György megjegyezte azt is, hogy az egyetem tudományos eredményeinek növelése érdekében az alapítvány a GTIDEA Professzora cím adományozásával ismeri el az iskolateremtő kutatókat, a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjjal, valamint a GTIDEA Publikációs Díjjal segíti a fiatal tehetségeket, az oktatókat és a kutatókat, ezáltal érdekeltté téve őket abban, hogy a Debreceni Egyetem nemzetközi megítélése is tovább erősödhessen. 

A testületben számos szakterület hazai és külföldi képviselője vállal szerepet, ez biztosítja a különböző tudományterületek kiegyensúlyozott megjelenését. Az ünnepi ülésen nyolc új taggal bővült a grémium, a most csatlakozó szakemberek az Aulában vehették át megbízóleveleiket. A TTTT új tagja lett Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, Bács Zoltán, a DE kancellárja, Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. örökös tiszteletbeli elnöke, Gál Mária, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ koordinációs alelnöke, Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja, Hajdu András, az Informatikai Kar dékánja, Mátyus László, az Általános Orvostudományi Kar dékánja, valamint Molnár Zoltán idegtudós, az Oxfordi Egyetem professzora. 

Nagy Péter, a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke a TTTT elmúlt egy évben végzett tevékenységéről, valamint a tudományos életpálya-ösztönző rendszerről tartott előadásában hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem szempontjából kiemelt jelentősége van ennek a tudományos közösségnek, mely hosszú távon meghatározza az intézmény fejlődésének hazai és nemzetközi irányait.

- Nagyon fontos, hogy ilyen neves és megbecsült professzorok segítik a kuratórium elnökének munkáját. A tudomány minőségének emelése, valamint a tehetséggondozás támogatása a két fókuszpont, ezeken a területeken fogalmazódtak meg a leghasznosabb szakmai tanácsok. A Debreceni Egyetemen kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a fiatal kutatók olyan skilleket ismerjenek meg, melyek segítik őket abban, hogy a tudományos munkájukat eredményorientáltan végezzék, a társadalmi és a környezeti hasznosulás útján haladjanak előre. A Pannónia Ösztöndíjprogramban rejlő lehetőségek kiaknázásában is hathatós segítséget nyújthatnak a testület tagjai – tette hozzá a TTTT elnöke.  

Az ünnepi ülésen Nagy Péter felolvasta Louis J. Ignarro TTTT-tag, Nobel-díjas kutató köszöntő beszédét, melyben a Debreceni Egyetem tudományos eredményeit, valamint a tanácsadó testület munkáját méltatta.

A résztvevők ezt követően részletes információkat hallhattak a tudományos teljesítmény méréséről, bemutatkoztak a 2024-ben díjazott GTIDEA PhD Kiválósági ösztöndíjas doktoranduszok, valamint a testület öt munkacsoportja is ülésezett. 

A tanácskozás második napján, az ülés zárásaként a testület tagjai ellátogattak az egyetem Science Parkjába, ahol megtekintették a Gyógyszerésztudományi Kar és a Pilot Kutatólaboratórium épületét.