Nyálutó
Állok a bevásárló központ egyik élelmiszer üzletében a pénztár előtti sorban. Nem mondom meg melyikben, mert az már termékmegjelenítést tartalmaz. Elégedjen meg mindenki azzal, hogy sokan voltunk. Nem számoltam, de SPÁRAN biztos.
Az előttem lévő fiatal telefonjából harsog a hírek, amelyben a háziorvos azt fejtegeti, mennyire sok a vírusos beteg, ha lehet ne menjünk közösségbe, meg állandóan mossunk kezet.
Szóval ott állok ötödikként, és nézem a kasszás hölgyet. Lehúzza az olvasót, mosolyog, beüti, érdeklődik a supershop kártya iránt, majd jobb kezének mutató, és középső ujját megnyalva, mint a vásárban a nyalókát, kiszámolja hány matrica is jár a vevőnek, és átnyújtja.
A következő kuncsaft kiflijét átszámolja - fő a pontosság, nehogy hiány legyen este a standoláskor - majd ugyanaz a manőver az ujjakkal.
Mire rám kerül a sor, kiver a víz, fogom a sajtomat, meg a salátámat, és a kovászos bucit.
Én jövök. Hogyan magyarázzam el, hogy nem kérek a DNS mintákból, nem szeretném hazavinni a bizonyítékot, hogy beoltattam magam, de az emberi butaság ellen nem.
A hölgy rám mosolyog, köszön illedelmesen, megfogja az árumat, felemeli kezét, mint szigorú tanító néni a nebulót figyelmzetetendő, majd újabb torok és garat mintát helyez el ezúttal már a gyűrűs ujján is. Én meg állok szótlanul, magamban József Attila Kései siratóját mormolva: "harminchat fokos lázban égek mindig..." Most még csak ennyi. Szerencsére! De mennyi lesz, mire hazaérek?
Az árut a pulton hagytam. Itthon vagyok, és csurog a nyálam. Egyelőre csak az éhségtől.
W. Gy.