Hova fordulhatsz, ha folyton „befüstöl” a szomszéd?
Eljött az ősz, ez egy fontos időszak a tartósan hideg, csapadékos idő beállta előtt, mert most készítjük fel kertünket a télre, és ilyenkor alapozzuk meg a tavaszi megújulását, a virágözönt és a gazdag termést is.
Van azonban a kertészkedésnek egy igen fontos árnyoldala, amiről beszélnünk érdemes. Hazánkban széles körben elterjedt „szokás” a kerti hulladékok és az avar égetése. Kevesen tudják, hogy ez a tevékenység rendkívül káros a környezetre és az emberi egészségre.
2021. január 1-jétől érvénybe lépett szabályok szerint országszerte tilos az avar és a zöldhulladék égetése. Ennek ellenére sajnos sokan gyakorolják még.
Három részes sorozatot indítunk, melyben a kerti hulladék égetésével felmerült problémákra, és a megoldási lehetőségekre hívjuk fel a figyelmeteket.
Sorozatunk első részében tájékoztatunk Titeket arról, hogy milyen veszélyekkel jár a lakossági tüzelés és a kerti zöldhulladékok elégetése, illetve, hogy hova fordulhattok panasszal, ha a környezetetekben avar, vagy kerti hulladék égetését tapasztaljátok.
Kezdjük az elején:
A Levegő munkacsoport szerint „a fatüzelés is jelentős mennyiségű szennyező anyagot juttat a levegőbe, azonban a megfelelően kialakított tüzelőberendezésben, száraz tűzifával való fűtés által okozott légszennyezés töredéke annak, ami a szabadtéren zajló zöldhulladék égetése során jut a levegőbe.”
A kályha, kandalló zárt tűzterében, a megfelelően kialakított tüzelőberendezésben az oxigénellátás biztosított, többszáz fokos hő keletkezik, a tüzelőberendezés füstjét több méter magas kémény vezeti el, így kevesebb károsanyag kibocsátásával jár, mint a szabadtéri zöldhulladék égetése.
Az olyan hulladékot, ami nem szennyezi a levegőt és a környezetet – például a száraz leveleket, ágakat, növényeket -, otthon csak a kályhában és kandallóban lehet eltüzelni.
Az udvar takarításakor összegyűlt száraz levelek és ágak égetését a (306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet a levegő védelméről 27. §) kormányrendelet tiltja, mely értelmében tilos a kerti hulladék égetése. Arról, hogy mikor lehet a kertben égetni, a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni. Amennyiben az önkormányzatnak nincs ilyen rendelete, akkor tilos az avar és a kerti hulladék égetése.
Debrecenben az égetés tilalma van érvényben. Aki megszegi e jogszabályt és mégis elégeti a kerti hulladékot a kertben, az 100.000 Ft-os bírságot is kaphat. (a fenti kormányrendelet 9. melléklete)
Mi tehetsz, ha füstöl a szomszéd?
Amennyiben egészségre ártalmas, zavaró, kellemetlen, feltehetően légszennyező füstöt érzékelsz, első lépésként próbáld meg a szennyezés okozójával személyesen megbeszélni a problémát. Ha ez nem járt sikerrel, és a káros tevékenység tovább folytatódik, bejelentést tehetsz az adott vármegye illetékes Katasztrófavédelmi Igazgatóságán, ahol panaszodat a hatóságok kivizsgálják.
Fontos: Lehetőség szerint próbáld meg dokumentálni (fotó, videó) az esetet, illetve próbálj meg tanúkat keresni, akik szintén alátámasztják az észrevételed.
Hatósági elérhetőségek:
Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Cím: 4027 Debrecen, Böszörményi út 46-56.
Tel: (36-52) 521-920
E-mail: hajdu.titkarsag@katved.gov.hu
Web: https://hajdu.katasztrofavedelem.hu/36177/hatosagi-elerhetosegek
A megoldás: komposztálás vagy hulladékudvarban történő elhelyezés
Valamennyi kerti hulladék és avar komposztálható. A folyamat során az elhalt növényi részeket mikroorganizmusok bontják le és alakítják át a szárazföldi élet nélkülözhetetlen anyagává, humusszá. A humusz hosszú távon tárolja és a növények számára könnyen felvehető formában adagolja azokat az ásványi anyagokat, melyek a növekedéshez szükségesek. A komposztálás során elkerüljük a légszennyezést, értékes humuszhoz, növényi trágyához jutunk.
Amennyiben otthon már nem tudod elégetni, vagy komposztálni a nagy mennyiségű zöldhulladékot, akkor az AKSD Kft. által üzemeltetett István úti hulladékudvarba viheted, ahol ingyenesen megszabadulhatsz a zöld kerti hulladéktól.
Forrás: futureofdebrecen.hu