A büdzséről is döntöttek
Az intézmény 2026. évi működési és üzleti tervét tárgyalta márciusi ülésén a Debreceni Egyetem Szenátusa. A testület professor emeritus címek adományozásáról és számos szabályzat módosításáról döntött, valamint elfogadta a mesterséges intelligencia intézményi elveiről és etikus használatáról szóló új szabályzatot.
Szilvássy Zoltán rektor az elmúlt időszak főbb eseményei között említette a BMW-vel kötött stratégiai megállapodás kibővítését újabb területekkel, amely révén egyre kiterjedtebbé válik a dinamikusan fejlődő együttműködés a járműipari világcég és az intézmény között. Az egyetemi vezető elismeréssel számolt be az elmúlt hetekben állami és szakmai kitüntetésben részesülő egyetemi polgárokról is.
A Szenátus márciusi ülésén javaslatot fogadott el professor emeritus címek és a Debreceni Egyetem Tanárképzéséért-Díj adományozásáról, valamint módosította a Szervezeti és Működési Szabályzat egyetemi kitüntetések és címek adományozására vonatkozó szabályzatát a Klinikai Központot és a Műszaki Kart érintően. Döntött a testület több szabályzat módosításáról, ezek érintették a felvételi eljárás szabályzatát, a tanulmányi és vizsgaszabályzatot, a hallgatói térítési és juttatási szabályzatot, a Special Rules and Regulations for English Program Students címűt, az Egyetemi és Nemzeti Könyvtár könyvtárhasználatát, az információbiztonsági szabályzat és a számlarendet. Mindezek mellett elfogadták az új szabályzatot a mesterséges intelligencia intézményi elveiről és etikus használatáról a Debreceni Egyetemen, amelynek célja, hogy az Európai Unió Mesterséges Intelligencia Rendeletével és Magyarország Kormányának Mesterséges Intelligencia Stratégiájával összhangban biztosítsa az egyetem működése során alkalmazott MI-rendszerek átlátható, biztonságos, jogszerű és etikus alkalmazását, valamint előmozdítsa a felelős technológiai innovációt.
Az oktatási ügyek között döntés született a 2025/26-os tanév időbeosztásának módosításáról a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon, valamint a 205/26-os tanév Képzési Programjának módosításáról a rövid ciklusú tanárképzésben.
Jóváhagyta a testület emberi erőforrások alapképzési szak indítását a Gazdaságtudományi Karon, gyógypedagógia-tanár mesterképzési szak indítását a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon, regionális és környezeti gazdaságtan mesterképzési szak intézményi hatáskörben történő indítását a Gazdaságtudományi Karon, általános orvos osztatlan mesterképzési szak székhelyen kívüli, Eilat (Izrael) képzési helyen történő indítását az Általános Orvostudományi Karon, adattudomány mesterképzési szak duális formában történő indítását az Informatikai Karon, valamint egészségügyi közgazdász (GTK) és járműmérnöki (MK) mesterképzési szakok képzésértékelési eljárásainak indítását. Támogatta a Szenátus új innovatív táplálkozási és űregészségtudományi szakember szakirányú továbbképzési szak létesítését, magyar és angol nyelven történő indítását is az Általános Orvostudományi Karon, oklevelestechnikus-képzésekre vonatkozó képzési programokat az Informatikai Kart érintően, valamint gyógyszerforma módosítás és vakcináció részismereti képzések indítását a Gyógyszerésztudományi Karon.
A gazdasági ügyek napirendjében Bács Zoltán kancellár beszámolt az egyetem 2026. évi működési és üzleti tervéről, kiemelve, hogy ez a 15. alkalom, hogy vezetőként intézményi szintű költségvetést terjesztett a Szenátus elé: az elmúlt 15 év alatt több ezer milliárd forint felhasználásról döntött a testület, amely nyomán több száz milliárd forinttal nőtt az egyetem vagyona és több ezer fővel nőtt az egyetem alkalmazásában állók létszáma folyamatosan stabil és kiszámítható működés mellett.
-A Debreceni Egyetem jelenleg a hazai felsőoktatási szereplők között a legnagyobb vagyonnal és legstabilabb háttérrel rendelkező intézmény. Az idén is sikerült olyan működési és üzleti tervet alkotni, amely az elmúlt évekhez hasonló nyugodt működést és fejlődési lehetőségeket biztosít, – a pályázati források hiánya mellett is – mindenki nyugodtan dolgozhat. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának betegellátási teljesítményének nagysága stabilan kiemelkedő, bízunk benne, hogy az egészségügyi finanszírozás is ehhez igazodik – fogalmazott Bács Zoltán.
A kancellár reményét fejezte ki, hogy lesznek új lehetőségek, és a következő években az intézmény meg tudja valósítani az elmúlt években előkészített fejlesztési terveket.
Sajtóközpont