Harmincéves a debreceni Cornea Bank

1994-ben hozták létre a Debreceni Egyetemen a Cornea Bankot. Magyarország legrégebb óta működő szaruhártya bankjának jubileumát szombaton tudományos ülésen ünnepelte meg a Debreceni Egyetem Szemklinikája. A tanácskozáson hazai és külföldi szakemberek tartottak előadásokat a különböző átültetési technikákról és a cornea bankok fejlődésének jövőbeli lehetőségeiről.

A szaruhártya (cornea) eredetű vakság gyógyítására szolgáló műtéti eljárás a szaruhártya-átültetés, melyhez az átültetésre alkalmas szövetet a cornea bankok biztosítják. A Szemklinikán 30 éve sikeresen működő cornea bank a tradicionálisan „cornea klinikának” minősített debreceni Szemklinika működéséhez alapvető. Biztosítja a progresszivitás legmagasabb szintjét és azt, hogy Debrecen a szaruhártya-átültetés egyik hazai központja lehessen. 

-    A Szemklinika egyetemünk nagy presztízsű klinikái közé tartozik. Itt gyógyulást kapnak, akik egyszerű szemészeti betegségtől szenvednek, de a súlyos betegek is. A kuratórium mindig segítette a klinika infrastrukturális és műszerfejlesztését, és mindezt azért, hogy mind a betegek, mind a hallgatók körében mágnesként vonzza a gyógyulni, tanulni vágyókat Magyarországról és külföldről egyaránt – mondta ünnepi köszöntőjében Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a debreceni Cornea Bank létrehozásának harmincéves jubileuma alkalmából rendezett ünnepi tanácsülésen. 

A harminc éve működő bank kizárólag a Debreceni Szemklinika betegeinek szolgáltat donor corneát a várólistának megfelelően. Az intézményben évente 60-140 szaruhártya-átültetés történik. A cornea bank folyamatos fejlesztése elengedhetetlen a kiváló minőség biztosításához.

Az idén beszerzett spekulár mikroszkóppal például a már lekonzervált és tárolt szövet további minőségi ellenőrzése végezhető el. 

-    A nehéz egészségügyi finanszírozási helyzet mellett a sikeres modellváltásnak is köszönhetően képesek vagyunk klinikáinkat megfelelő infrastrukturális állapotban tartani és eszközfejlesztéseket végrehajtani, melynek előnyeit a Szemklinika is élvezte az elmúlt években, reméljük, hogy élvezni fogja a jövőben is. A legmodernebb módszerek, eszközök pedig a betegek javát szolgáljá – tette hozzá Bács Zoltán kancellár.  

A világon az első sikeres cornea transzplantációt 1905-ben Edward Zirm végezte el, majd négy évvel később Fejér Gyula által már Magyarországon is megtörtént az első szaruhártya-átültetés. A Debreceni Szemklinika korábbi vezetője, Alberth Béla professzor tette hazánkban a szaruhártya-átültetést rutin beavatkozássá. 

-    A múlt értékeinek megőrzése, a töretlen fejlesztés komoly kihívás és nagyon megtisztelő feladat. A haladó szellemiségű előzmények ismeretében a Klinikai Központ vezetősége bízik abban, hogy intézményünk stabil alapon nyugvó szaruhártya-átültetési tevékenysége nem csupán a hazai, hanem a határokon átívelő betegellátás szolgálatába is áll majd, hozzájárulva ezzel a Klinikai Központ ismertségének és elismertségének növekedéséhez Európában – emelte ki Papp Mária, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ orvosszakmai alelnöke. 

Az átültetéshez egészséges emberi cornea szükséges, melyhez a donorok – ritka kivételektől eltekintve – elhunyt személyek. A cornea bankban történik az eltávolított szaruhártyák speciális vizsgálata, ellenőrzése és tárolása. A donor alkalmassági vizsgálata összetett feladat: alapvető az esetleges fertőző betegségek kiszűrése és a donor corneák belső sejtrétegének (endothel sejt) speciális vizsgálata endothel (spekulár) mikroszkóppal.

-    Jézusi cselekedet látást ajándékozni, amikor szemgyógyítást végez az orvos, és ugyanígy jézusi cselekedet, amikor valaki donorrá válik, vagy az is, mikor belátja egy hozzátartozó, hogy elhunyt családtagja donorként látással ajándékozhat meg valakit, amikor neki már végleg lecsukódott a szeme. Sok donorjelölt van, akiket segíthetünk gyógyítókká tenni – hangsúlyozta Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke. 

A Debreceni Szemklinikán 1994-ben Berta András professzor vezetése alatt alakult meg a Cornea Bank, melynek vezetője a kezdetektől fogva Módis László professzor.

Ezek fényében a Debreceni Szemklinika Cornea Bankjának folyamatos működése és harmincéves fennállási ideje páratlan. 

-    Debrecenben mindig bátrak voltak döntéseket hozni és előremutató dolgokat létrehozni. Ilyen volt az egyetem alapítása, a Szemklinika vagy a Cornea Bank létrehozása is. Ma ezekre az alapokra építünk. Megköszönve munkájukat bízom abban, hogy az örök kapcsolat, a jó kapcsolat megmarad az egyetem és a város között, amely Debrecent a mintegy hárommilliós régió büszke központjává teszi – fogalmazott Papp Csaba önkormányzati képviselő, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója.

A Debreceni Szemklinikán 1992-től történik a hazai szaruhártya-átültetések nyomon követése az Országos Keratoplasztika Regiszter vezetésével. Magyarországon a legtöbb átültetés 2004-ben történt, mely 635 donációt jelent. Ezzel szemben, átültethető szövet hiányában 2023-ban csupán 277 szaruhártya-átültetést végeztek a szakemberek. Hazánkban 2024 január elsején 854 beteg várt átültetésre. 

-    Sajnos sok beteg esetében nemcsak a gyengén látás, de a folyamatos, alig viselhető fájdalom is rontja az életminőséget. Annak ellenére, hogy Magyarországon a feltételezett beleegyezés miatt a donáció törvényi szabályozása ideálisnak mondható, és ebben az évben a szaruhártyák finanszírozását is többszörösére emelték, mégis számos tényező akadályozza a donor szaruhártyák gyűjtését. Ezen akadályok leküzdése a jelenlegi feladat annak érdekében, hogy a szaruhártya-átültetéssel gyógyítható corneális vak betegek megfelelő mennyiségű szaruhártyához jussanak – vallja Fodor Mariann, a Szemklinika igazgatója, aki 12 éven át a Debreceni Cornea Bank felelős személye volt, jelenleg pedig a Debreceni Akadémiai Bizottság Szerv- és Szövetátültetési Munkabizottságának titkáraként és az Egészségügyi Szakmai Kollégium Szövetbanki, Sejtbanki és Regeneratív Medicina Tagozat tagjaként kitartóan küzd a corneális vakság gyógyításához szükséges donorgyűjtés és a cornea bankok támogatásáért. 

A szombati tudományos ülésen neves külföldi professzorok tartottak előadásokat a különböző átültetési technikákról és a cornea bankok fejlődésének jövőbeli lehetőségeiről.  

Sajtóközpont - CzA