Újabb digitális eszköz segíti az orthodonciai kezelések tervezését

Újabb digitális eszköz segíti az orthodonciai (fogszabályozó) kezelések tervezését a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karán és a Klinikai Központ Fogászati Klinikáján, melyet november végén kaptak meg a Fogszabályozási nem önálló Tanszék munkatársai.

Az intraorális szkennerek az orthodontiában az elmúlt években jelentős technológiai fejlődést hoztak és számos előnyt kínálnak mind a szakemberek, mind a páciensek számára: pontosság, részletgazdagság, gyors és kényelmesebb lenyomatvételi eljárás, azonnali tervezés, gyorsabb munkafolyamatok, jobb fogorvos-fogtechnikus/páciens kommunikáció, digitális/környezetbarátabb archiválási lehetőségek.

A régi, hagyományos lenyomatvételi eljárás a lenyomatanyaggal – alginát vagy szilikon – történő módszer, mellyel csak a gipszmintákkal történő munkafolyamatok elérhetőek, ami sokkal lassabb, bonyolultabb, illetve helyigényesebb. A digitális szkennerek rendkívül pontosak, így a hagyományos gipszmintákhoz képest kisebb az esély a torzításokra, gyorsabban elvégezhető a lenyomatvétel és sokkal kényelmesebb a páciensek számára is, hiszen elkerülhető a hagyományos lenyomatvételhez szükséges lenyomatanyagok és sajátos lenyomatvételi kanalak szájba helyezése. Az azonnali digitalizálás pedig lehetővé teszi, hogy a lenyomatokat rögtön felhasználják, nem kell várni a gipsz megkeményedésére, a számítógépen a modell forgatható, nagyítható és különféle szögekből vizsgálható, ami még jobban segíti a pontos diagnózist és a kezelési terv elkészítését.

Az intraorális szkenner kombinált műtéti kezelések előkészítése és kivitelezése során is segítheti a szakemberek munkáját. Kiválóan integrálhatók más digitális technológiákkal, például a 3D-tervezőszoftverekkel együtt lehetőség nyílik így a fogszabályozó készülékek tervezésére (például láthatatlan sínek, alignerek), rögzített készülékek (például brekettek pozicionálásának pontos meghatározása), retenciós eszközök és egyéb kiegészítők gyártására, illetve 3D-nyomtatókkal a digitális modellek alapján közvetlenül lehet fogszabályozó készülékeket, mintákat vagy sablonokat nyomtatni.

- Így lehetővé válik az automatizált és egyedi tervezés, mely a modern orthodontiai megoldások kulcseleme – említette meg Vitályos Géza megbízott tanszékvezető.

  • Mindezeken túl az eszköz kiválóan alkalmazható a graduális és posztgraduális képzések során is, hiszen az oktatás minőségét emelhetjük általa. A képzések során a hallgatók megismerhetik az új eljárásokat, azok alkalmazási területeit, illetve gyakorolhatják az eszköz használatát is az adott szakmaspecifikus tárgy esetében – tette hozzá Bágyi Kinga dékán.

- A hallgatók számára az eszköz használatára épülő orthodonciai kurzus indítását tervezzük a közeljövőben, míg a posztgraduális képzésben továbbképzési lehetőséget szeretnénk biztosítani a már végzett fogorvosok számára – hangsúlyozta Vitályos Géza.

A digitális lenyomatvétel tehát modernizálja az ortodonciai munkafolyamatokat, növeli a hatékonyságot és a pontosságot, miközben javítja a páciensélményt, így alkalmazásával részben – de a közeljövőben akár teljes mértékben – kiválthatóvá válnak a hagyományos lenyomatvételi eljárások.