Az AI használata a banki szektorban és a digitális gazdaság a DEViK-en

A pénzügyi szolgáltatások jövőjét megváltoztató legújabb mesterséges intelligencia-megoldásokba, illetve a digitális gazdaság világába kalauzolták el a téma iránt érdeklődőket kedden a Kazánházban, a félév második DEViK klubülésén.

  • A célunk továbbra is az, hogy olyan gyakorlati ismereteket adjunk át a hallgatóknak, amelyek a vállalkozásépítéssel kapcsolatosak, annak érdekében, hogy tudják, milyen kihívásokkal és veszélyekkel kell szembenézniük az út során. Mindig igyekszünk olyan témákkal jelentkezni, amelyek a visszajelzések alapján érdeklik a vállalkozni vágyó fiatalokat, az egyetemistákat, illetve a vállalati vezetőket is – vezette fel az eseményt Dajnoki Krisztina, a DEViK - Üzleti Innovációs Klub elnöke, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar (DE GTK) dékánhelyettese.

A rendezvény első felében az OTP Bank Nyrt. képviseletében Szentmihályi Kristóf data science chapter lead tartott előadást Hatékony AI megoldások a gyakorlatban címmel. 

Hangsúlyozta: bankjuknál kiemelten fontos, hogy biztonságos és transzparens keretrendszert hozzanak létre. Betekintést nyújtott a különféle MI-modellekbe, amelyeket az OTP-nél fejlesztettek és használnak. Arról is szólt, miként lehet őket mérni, mi kell ahhoz, hogy fussanak, illetve kiemelte: a munka és előrelépés során a megfelelő adathalmazok megléte és a finomhangolás is kulcsfontosságú.

- Komoly infrastruktúra fenntartása szükséges, hogy a bank véghez tudja vinni és fenn tudja tartani a fejlesztéseit, vagyis hogy fussanak a modellek, annál is inkább, mert ezeket nem a felhőben, hanem a földön végezzük – mondta Szentmihályi Kristóf, majd hozzátette: a trendeket megfigyelve eldöntötték, hogy inkább a hatékonyságot helyezik a középpontba, így már egy ideje nem új modelleket kezdtek el gyártani, hanem a már meglévők erőforrásait használják ki és optimalizálják.

A generatív AI is szóba került, amely nem csak másolja az adatokat, hanem megérti azok mintázatát és képes ezekből új változatokat előállítani, amelyre remek példa a ChatGPT. Nem maradhatott ki az előadásból az adatszivárgás, csalásfelderítés témaköre sem. Utóbbival kapcsolatban Szentmihályi Kristóf ismertette: ha hozzáérintjük a kártyánkat a terminálhoz, végigfut egy olyan modell, amely leellenőrzi, hogy az adott tranzakció mennyire gyanús, így fontos százmilliókat nem enged ki az ügyfelei zsebéből az OTP. Esettanulmány jelleggel bemutatta az OTP chatbotjának működését és fejlesztését, továbbá saját példákat hozott a szervezeten belüli AI-támogatott tudásmegosztásra.

Összegzésként nyomatékosította, hogy mindig az adott célra megfelelő eszközöket kell kiválasztani, így lehet csak üzletileg is értelmes megoldásokat készíteni, az OTP-nél is erre törekednek.

Az előadás után a közönség soraiból kérdésként merült fel, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése közepette melyek azok a kompetenciák, amelyeket ki tud használni az ember vele szemben. Szentmihályi Kristóf a kreativitást emelte ki, amellyel az AI nem rendelkezik, ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy meg kell ismerni, tudni kell használni a mesterséges intelligenciát. 

A programban egy kanapébeszélgetés következett, melyet Orbán Ildikó, a DE GTK egyetemi docense moderált. A két meghívott vendéggel, László Gáborral, a LASZIKA alapítójával, valamint Nagy Péterrel, a Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola PhD-hallgatójával körbejárták, mik azok a kriptovaluták, a bitcoin és mi a jelentőségük, hogyan működik a blokklánc-technológia, illetve felvetődött az is, mi a jövő a digitális pénz világában.

A tanszékvezető kíváncsi volt a szakértők véleményére abban, ha eddig nem tettük, most még érdemes-e belevágni a kriptózásba. László Gábor, vagy ahogy sokan ismerik és emlegetik, a kriptós srác a TikTok-ról, úgy véli, bármikor megéri elkezdeni. 

- Egy harmadik féltől mentes, hiteles pénzügyi rendszer nagyon fontos lesz a jövőben, már csak emiatt is, technológiai szempontból, valamint a befektetési oldalról is érdemes foglalkozni a kriptovalutákkal, amelyek felett a politika és a gazdasági érdek sem tud befolyást szerezni – véli László Gábor.

Azzal kapcsolatban, hogy a magyarok miként állnak a kriptovaluták kérdéséhez, Nagy Péter elmondta: hazánkban nagy hátrányt jelent a nyelvek ismeretének hiánya, hiszen sok információ csak angolul található meg, így a magyarok eleve hendikeppel indulnak. Nagy Péter szerint ha valaki kriptóban szeretne utazni, érdemes diverzifikálni.

Egyebek mellett felvetődött még a kriptovaluták szabályozása, a bitcoin értékállósága, az, hogy miként válhat digitális arannyá, ahogyan Trump terve is, miszerint a nemzeti tartalékot is kriptós alapra szeretné helyezni. El Salvador napi bitcoin vásárlási esetét is ismertették, amelynek köszönhetően az államadósság jelentős részét sikerült fedezni.

A DEViK következő eseményét november 12-én, kedden tartják a Kazánházban 16:30-tól, amikor is Papp László, Debrecen polgármestere ad betekintést a város jövőjét érintő fejlesztési tervekbe, várható beruházásokba.

 

Sajtóközpont