Negyven éves a debreceni gyermekrehabilitáció

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján 1984-ben alakult meg a Gyermekrehabilitációs Központ. A szakterület elmúlt negyven évét tekintették át a szakemberek egy pénteki konferencián. Az eseményen megvitatták többek között a legújabb terápiás lehetőségeket és szó esett a gyógytornászok, a klinikai szakpszichológusok, a gyógypedagógia, a kórházpedagógia, valamint a robotika gyermekrehabilitációban betöltött szerepéről is.

A Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján az 1970-es évek végén jött létre a Koraszülött Utógondozó, később ezen belül kezdődött el a gyermekrehabilitációs ellátás. 1984-ben alakult meg a gyermekklinikán a Gyermekrehabilitációs Központ Vekerdy-Nagy Zsuzsanna vezetésével, a vízi terápiás részleget pedig a gyógyfürdőben alakították ki. A 90-es évek elején a Gyermekgyógyászati Klinikáról és a gyógyfürdőből önálló épületbe költözött az Ibolya utcára a Gyermekrehabilitációs Járóbeteg Szakellátás, ahol már napköziotthonos óvodai ellátásra is lehetőség nyílt a vak és halmozottan sérült gyermekek részére. 2021-ben indult el a gyermekrehabilitációs fekvőbeteg részleg a Gyermekgyógyászati Klinikán, 2022 tavaszán pedig az Ibolya utcai Gyermekrehabilitációs Központ járóbeteg szakellátása is a gyermekklinikához került, és megalakult a Gyermekrehabilitációs, Gyermeklélektani és Pszichoszomatikus Részleg Nagy Beáta egyetemi tanár, részlegvezető szakmai koordinátor irányításával. 

A Debreceni Egyetem gyermekrehabilitációs tevékenysége negyven év alatt jelentősen fejlődött. Kiemelkedő a 2022-ben kialakított komplex ellátórendszer, mellyel eredményesebbé vált a rehabilitációra szoruló gyermekek kezelése. Fontosnak tartom, hogy a gyermekek, a hozzátartozók és az itt dolgozó szakemberek kivételes megbecsülésben és támogatásban részesüljenek.  A kuratórium az egészségügyi ellátást érintő döntéseinél mindig igyekszik megteremteni és javítani a gyógyítás, a kutatás és az oktatás optimális feltételeit – emelte ki Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a gyermekrehabilitáció negyven éves évfordulója kapcsán rendezett konferencián.   

Széles Diána, Debrecen alpolgármestere köszönetét fejezte ki a gyermekrehabilitációs szakembereknek, akik a beteg gyermekek gyógyulásáért dolgoznak. Hozzátette, hogy munkájukhoz igyekeznek megteremteni a megfelelő infrastrukturális feltételeket, ebben a munkában azonban a szakemberek elhivatottsága, szakértelme, gondoskodása, ami a leginkább számít. 

Bács Zoltán kancellár azt hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem egészségügyi ellátórendszerének fejlődését az intézmény és a fenntartó alapítvány közösen segíti.

A fejlesztésekben, a betegellátás körülményeinek javításában nagyon sok eredményt értünk el az elmúlt években is, a Klinikai Központ Magyarország egyik legjobb betegellátó intézménye. A gyermekklinika nemrégiben kapott új sürgősségi épületet, a felnőtt rehabilitáció több száz millió forintos fejlesztéssel jutott eszközökhöz, részben egyetemi, részben pályázati forrásból, és bízunk abban, hogy rövid időn belül a gyermekrehabilitációs részleg is visszaköltözhet saját épületébe – mondta a Debreceni Egyetem kancellárja.  

A gyermekrehabilitáció keretében a szakorvosi ellátás és szakpszichológiai, pszichoterápiás ellátás mellett többek között gyógytorna, konduktív pedagógiai ellátás, etetésterápia, gyógypedagógiai, logopédiai, kórházpedagógiai foglalkozások, masszázs, fizio- és fizikoterápia, állatasszisztált terápia, beszédindító, iskolaelőkészítő, figyelemkoncentráció-fejlesztő foglalkozások, robot-asszisztált terápia is rendelkezésre áll. 

A gyermekklinika elmúlt négy évét nagy fejlődési ütem jellemezte, hiszen gyermeksürgősségi, traumatológiai, sebészeti fejlesztések mellett jelentős gyermekhematológiai beruházásról is beszámolhatunk. Nagy öröm számomra, hogy a rehabilitáció területén is jelentős előrelépést könyvelhetünk el. Az Ibolya utcai centrumban, illetve a klinika különböző osztályain hetente 700 gyermek ambuláns rehabilitációs kezelésére van lehetőség – fejtette ki Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke. 

Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja pedig arról beszélt: legfőbb céljuk, hogy a karról olyan, megfelelően képzett szakemberek kerüljenek ki, akik elhivatottan végzik munkájukat. Az orvosok mellett kiemelte a szakdolgozók tevékenységét, akik nélkül elképzelhetetlen az eredményes, hatékony betegellátás. 

A gyermekrehabilitációban a legfontosabb vezérelvek az egyénre szabott, komplex ellátás és a team-munka, amelynek a szülők és családtagok is részesei. Fontos a pedagógiai és szociális intézményekkel való folyamatos együttműködés is a beteg gyermek szükségletei szerint. 

Amikor egy koraszülött 600 grammal megszületik, az életét a korszerű neonatológiai ellátásnak köszönheti, de azt követően évekig tartó komplex rehabilitációra van szükség, melynek eredményeként integrálódhat az iskolarendszerbe, de egy súlyos sérülés után is a rehabilitáció eredménye, hogy a gyermek lábra áll és visszanyeri mozgásfunkcióit. A rehabilitációs ellátás gyermekgyógyászati klinikába való integrálását azért tartottam nagyon fontosnak, hogy a rehabilitációs team szoros szakmai kapcsolatban dolgozhasson például a neonatológussal, a gyermekgyógyászati szubspecialitásokkal, legyen az akár a pulmonológia, a kardiológia vagy a neurológia. Az eredményesebb ellátás érdekében több sikeres programot is indítottunk, például a poszttraumás vagy sportrehabilitáció – fűzte hozzá Szabó Tamás, a DE Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója.   

A pénteki konferencián elhangzott: a gyermekrehabilitációban dolgozó szakemberek arra törekednek a fejlesztés és a komplex rehabilitáció eszközeivel, hogy a lehető legteljesebb önállóságot és a normális életvitelt leginkább közelítő körülmények elérését biztosítsák a sérült gyermekeknek és családjaiknak.