Kutatóút Észak-Macedóniában

A Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával egyhetes terepmunka keretében ismerkednek január 10-15. között a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) oktatói, kutatói és PhD-hallgatói az autentikus, még a hagyományokat őrző macedón télközepi maszkos és alakoskodó szokással, a dzsoloma sajátos történetével. A kutatóút eredményeiről naponta élő közvetítésben számolnak be a résztvevők a közösségi médiában.

A Szkopjéba érkezést követően a kutatásvezetők – Bartha Elek, a DE BTK Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet professzora és Bólya Anna Mária, a DE Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola oktatója – együttműködési egyeztetést tartottak Ljupco Risteski professzorral, a szkopjei Szent Cirill és Metód Egyetem Néprajzi és Antropológiai Intézet kutatásvezetőjével; Inas Risteskával, a Szent Cirill és Metód Egyetem Néprajzi és Antropológiai Intézet tudományos munkatársával és Rodna Velickovska etnomuzikológus és folklórkutató professzorral, a szkopjei egyetem Folklór Intézetének munkatársával.

A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében megvalósuló kutatást és együttműködést egy e-learning kurzus készítette elő, amelyben a doktori hallgatók és kutatók előzetesen megismerkedtek a dzsoloma történetéhez kapcsolódó irodalommal és megfogalmazták kérdéseiket és egyben céljaikat a terepmunka idejére.

A kutatócsoport ezt követően Kavardarciban indult, ahol a terepmunkára készülve elsőként szakmai előadás keretében ismerkedtek a dzsolomával, amelynek egyik kiemelt fontossága, hogy mivel nem vált turisztikai látványossággá, számos tradíciót óvott meg.

A kutatási dokumentáció része, hogy a legnagyobb közösségi platformon, a Facebook-on több alkalommal is élő közvetítéseket tartanak, bemutatva a dzsoloma maszkokat és tradíciókat.

Az élő közvetítések időpontjai és témái:

Január 13. 20 óra: Begnistei dzsoloma tüzek

Január 14. 6 óra: A begnistei dzsolomárok beöltözése

Január 14. 7 óra: A reszavai dzsolomárok beöltözése

Január 14. 9:30: Begnistei dzsoloma a főtéren, zajjal és tánccal

Január 14. 11:30: Reszavai dzsoloma

A közvetítésekhez kapcsolódó Facebook-esemény az alábbi linken érhető el:

https://fb.me/e/615SLZo9b

A kutatás részeként számos publikáció lát majd napvilágot, köztük egy körülbelül negyven oldalas, fotókkal gazdagon illusztrált kiadvány és szaktanulmányok rangos folyóiratokban – tájékoztatta a kutatócsoport a hirek.unideb.hu portált.

 

Sajtóközpont – BZs