Faültetési szezon
Ebben az időszakban újból megnő a kerti tevékenységeink száma. A fűnyírás mellé a lombsöprés, az ágyások felfrissítése, a kiment növények pótlása és a faültetési munkálatok kerülnek előtérbe.
Igazából ez a ”faültetési szezon” csak egy kialakult fogalom. Konténeres, begyökeresedett fákat majdnem egész évben tudunk ültetni. Egyetlen időszak szab határt ennek a tevékenységnek, ha a talajhőmérséklet drasztikusan csökken, és átfagy a talaj felső rétege. Természetesen 40 Celsius hőmérsékletben sem érdemes fát/fákat telepíteni.
Hogyan induljak neki egy fa megvásárlásának?
A cikkemet most a díszfákra szűkítem le, a gyümölcsfáktól most eltekintek.
Először fel kell térképezni a telek helyrajzát. Mekkora terület áll nekem rendelkezésemre. Van-e valamilyen akadályozó tényező, amely hatással lehet a későbbi lombkoronaméretre, gyökérméretre? Ilyen szokott lenni egy túl közeli felső légvezeték, egy emésztőgödör közeli jelenléte vagy egy járdaelem is.
Ha ezeket alaposan átgondoltuk, akkor érdemes szakkönyvet vagy hiteles elektronikus forrást, akár egy kertészeti honlapot felkeresni. Bő választék lesz egy fajon belül is, hiszen rengeteg lombhullató fajtával rendelkezik egy faiskolai áruda. (általában minimum 15-30 faj)
Az információgyűjtés után érdemes elmenni egy kertészetbe, ahol kertészeti eladók segítségével sikerül megtalálni az elültetésre kívánt fát. Szerencsés esetben az eladó szakszerűen elmondja a telepítési feltételeket és az adott fajtára vonatkozó információkat (habitus, végleges magasság, szemetelési hajlam stb.). Fontos az ültetéskor a megfelelő nagyságú ültetőgödör megléte, amely a fa későbbi jövőjét is befolyásolja, mivel fontos tényező, hogy rendelkezik-e kellő térrel a gyökérrendszer. Hiába jó a talajunk, minden esetben érett marhatrágyát tegyünk a gödör aljára, majd pár lapát földdel fedjük le és bő 20 liter vízzel iszapoljuk is be. Később ezt a fa meghálálja.
Novemberben pedig megindul a szabadgyökeres fák értékesítése is. Összeségében elmondható, hogy a konténeres fák fakadása eredményesebb, mint a szabadgyökerű változatoké.
A kiválasztott fához minden esetben vásároljunk érett marhatrágyát, valamint olyan virágföldkeveréket, amelyet az adott fa igényel.
Az utcafronti fák
Az utcafront egy kicsit másabb gondolatmenetet igényel. 2 dolgot nem lehet figyelmen kívül hagyni.
- A legfontosabb szempont, hogy itt nem mi magunk döntjük el, hogy milyen fa kerül egy régi kivágott fa helyére, pótlására, hanem az adott térség önkormányzata. A fő irányelv a jó várostűrőképesség. Általában a kőris, a csepleszmeggy, a vérszilvák azok, amelyekkel a leggyakrabban találkozunk a házak előtti utcafronton.
- A kiterjedésbeli korlát a másik fontos elem. A fák döntő többsége a kifejlett állapotban nem marad 3 méter alatt. A lombkorona veszélyeztetheti a felső légvezetékeket, amely az áramforrást biztosítja a lakók számára. Metszési munkálatokkal avatkoznak be az illetékes szolgáltatók alkalmazottjai. Sajnos tapasztalataim alapján ilyenkor legkevésbé sem kerülnek a figyelem középpontjába a metszési alapelvek, csak a vezeték megóvása a fő cél. Így érhetjük el, hogy egy pár év alatt amorf fánk legyen. Célszerű inkább gondozni, szakember segítségét kérni és költeni a fánkra.
Érdemes gömb oltott fákat választani, amelyek lombkoronája nehezen vagy egyáltalán nem is éri el ezen szolgáltatók kábelvezetékeit (pl.: gömbkőris, gömb csepleszmeggy).
Ragadj ásót és ültess fát, mert a fa az érték!
futureofdebrecen.hu