Nemzetközileg is elismert eredmények a DE GYGYK-n
Tizenhárom ország szakembere osztotta meg a különleges bánásmódot igénylő gyerekek oktatásával, nevelésével kapcsolatos legújabb kutatási eredményeit a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán szervezett konferencián. A tanácskozáson a hajdúböszörményi kar vezetésével megalakult a Special Treatment nemzetközi kutatócsoport is.
A DE Gyakorló Óvodájába járó gyerekek és a gyógypedagógia szakos hallgatók látványos jelnyelvi előadásával kezdődött a DE GYGYK idén jubiláló Különleges Bánásmód Nemzetközi Interdiszciplináris Konferenciája. A tanácskozás immár egy évtizede nyújt teret a kiemelt figyelmet, különleges bánásmódot igénylő gyermekek és felnőttek helyzetével, ellátásával, fejlesztésével, a problémáik megoldásával foglalkozó hazai és külföldi tudományos kutatóknak és szakembereknek tudományos eredményeik megjelentetéséhez.
-A Debreceni Egyetem életében különösen fontos szerepet tölt be a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar. A gyógypedagógiai képzés bevezetésével olyan léptékű fejlődési pályára lépett a kar, amely az elmúlt tíz évben több infrastrukturális bővítést és rengeteg energiát, erőforrást igényelt. Napjainkban egyre több olyan gyerek van, aki különleges bánásmódot igényel, ezért nagy örömmel látom, hogy milyen sokan vesznek részt ezen a konferencián, hiszen rendkívül fontos a téma tudományos megközelítése, mellyel hazánkban és nemzetközi szinten is előre tudunk lépni ezen a területen, hogy ezek a gyerekek is a társadalom részeivé váljanak – fogalmazott Bács Zoltán kancellár a rendezvény megnyitóján.
A Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar 2017-ben indította el gyógypedagógia képzését a munkaerőpiaci igényekre reagálva és népszerűsége minden várakozást felülmúlt. Évről-évre több száz leendő szakember kap kimagasló színvonalú képzést és piacképes diplomát.
-Karunk képzési portfóliójában nemcsak a sajátos nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó gyógypedagógus szak, hanem a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő fiatalokat segítő fejlesztőpedagógus szakirányú továbbképzés is megtalálható. Mindkettő rendkívül kedvelt a leendő és a gyakorló pedagógusok körében. A magas szintű elméleti és gyakorlati képzésen túl a hallgatóink felkészülését segíti ez a konferencia is. Továbbá büszkeséggel tölt el, hogy mára presztízst jelent a kutatóknak, hogy értekezéseiket a kar Különleges Bánásmód Interdiszciplináris folyóiratában megjelentessük – emelte ki Gortka-Rákó Erzsébet dékán.
A jubileumi tanácskozás idén először háromnaposra bővült, a plenáris ülésen túl minden eddiginél több, összesen 25 magyar és 4 angol nyelvű szekcióban ismerhették meg a szakemberek, a hazai és külföldi képzőintézmények, illetve szakszolgálatok képviselői a legújabb kutatási eredményeket több tudományág szemszögéből.
-Konferenciánk ezúttal kiemelten támogatja az olyan, a Neumann János Program által is fókuszba állított témákat, mint az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek kiépülése a kora gyermekkortól kezdve az időskorig. Emellett a környezettudatos és fenntartható fejlődésre épülő új technológiák alkalmazását, valamint a mesterséges intelligencia, a digitális eszközpark és magas szintű digitális készségek fejlesztését lehetővé tevő megoldások, oktatási metódusok bevezetését az érintettek oktatásába, nevelésébe – tájékoztatott Mező Katalin, a DE GYGYK Gyógypedagógiai Intézetének főiskolai docense.
A DE GYGYK külön kutatócsoportot állított fel a téma vizsgálatára, melynek eredményei, publikációi nemzetközi szinten is egyre elismertebbek. Ezt bizonyítja, hogy a konferencián megalakult a Special Treatment nemzetközi kutatócsoport is, melyhez a hajdúböszörményi kar szakemberein kívül 13 ország kutatója csatlakozott, hogy közös vizsgálatokat és adatbázisokat készítsenek, melyek eredményei világszinten segíthetik a pedagógusok munkáját.
Sajtóközpont- TB