A cigányság földrajzi sajátosságairól a Science Caféban

A legutóbbi népességadatok tükrében vizsgálta kutatásaiban a cigányság földrajzi elhelyezkedésének jellemző vonásait és okait Pénzes János. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék docense április 23-án, szerdán tart előadást az intézmény Tudományos Igazgatóságának ismeretterjesztő sorozatában, a Science Caféban.

Hazánk legnagyobb és legdinamikusabban növekvő létszámú etnikai kisebbsége a roma népesség, amelynek Magyarországon belüli területi megoszlása meglehetősen egyenlőtlen. Délnyugat- és Északkelet-Magyarország a roma népesség hagyományos megtelepedési területe, amire mind a szociológiai felmérések, mind a népszámlálási adatok rámutatnak. Ebben a két térségben él a hazai cigányság mintegy kétharmada, utóbbiban nagyjából fele – olvasható az előadó egyik, korábbi kutatásait publikáló tanulmányában. A népszámlálási adatok alapján végzett kutatómunka folytatódik az újabb adatok feldolgozásával.

 

- A hazai roma népesség jellemző módon az ország elmaradott térségeiben koncentrálódik. A részletes területi adatok tükrében ez a jelenség egyértelműen kimutatható. Ugyanakkor a 2022-es népszámlálás önbevalláson alapuló és a 2022-2024-ben készült önkormányzati becsléseket tartalmazó adatsorok eltérő, részben ellentmondó folyamatokat jeleznek – mondta a hírek.unideb.hu portálnak Pénzes János.

A Cigányság a periférián című előadás arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy másfél évtizedben milyen sajátos jellemzők körvonalazódtak a cigányság földrajzi elhelyezkedésében és igyekszik rámutatni a legfontosabb okokra is.

Időpont: 2025. április 23. szerda, 17 óra

Helyszín: KARAKTER 1517 Könyvesbolt és Kávézó (Nagytemplom mögötti tér)

Sajtóközpont - BZs