Közös kurzusok és csereprogram a BTK-n a Southern Utah University-vel

Az amerikai Southern Utah University-re is utazhatnak a Debreceni Egyetem hallgatói a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében. A DE és az egyesült államokbeli egyetem egy éve megkötött partnersége kiterjesztéseként született megállapodás a hallgatói mobilitási lehetőségekről, amelyekre elsőként a Bölcsészettudományi Kar hallgatói pályázhatnak.

A Southern Utah University (SUU) és a Debreceni Egyetem közötti együttműködésről és a hallgatói csereprogram lehetőségeiről Jánosy Orsolya, a Nemzetközi Iroda vezetője és Venkovits Balázs, a Bölcsészettudományi Kar Angol- Amerikai Intézetének igazgatója egyeztetett Kurt Harris-szel, az SUU nemzetközi oktatási programokért felelős igazgatójával.

  • A Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodájába jelentős hallgatói igény érkezik az angol nyelvterületekre történő kiutazások iránt. Hallgatóink eddig jellemzően főként szakmai gyakorlatokra tudtak az Egyesült Királyságba és az Amerikai Egyesült Államokba utazni. Igyekszünk azonban folyamatosan fejleszteni a részképzésre irányuló együttműködéseink számát, ami az amerikai partneregyetemekkel a magas tandíjak miatt nem könnyű feladat. Nagy előrelépést jelent, hogy a most aláírt megállapodás értelmében már a következő tanévtől elindulhatnak a hallgatói cserék a Pannónia Ösztöndíjprogram támogatásával – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Jánosy Orsolya.

A Nemzetközi Iroda vezetője kiemelte: az első hallgatók a BTK-ról utazhatnak Utah-ba, de bíznak benne, hogy a jövőben lehetőség nyílik az együttműködésbe több kart is bevonni.

  • A Bölcsészettudományi Karnak az utóbbi időszakban több olyan együttműködést is sikerült tartalommal megtöltenie, amelyek keretében a hallgatóink külföldi hallgatókkal közösen dolgoznak online projekteken, és így olyan tapasztalatokat gyűjthetnek, amelyeket később egy multinacionális vállalatnál elhelyezkedve is kamatoztathatnak. Ezeknek a kapcsolatoknak fontos hozadéka az is, hogy az együttműködéseknek köszönhetően a BTK számos hallgatója juthat el, fejlesztheti készségeit és tanulhat az Egyesült Államokban – értékelt Csatár Péter, a Bölcsészettudományi Kar stratégiai és gazdasági dékánhelyettese.

    Venkovits Balázs, az Angol-Amerikai Intézet igazgatója szerint a Southern Utah University (SUU) és a Debreceni Egyetem között tavaly született megállapodás erős alapnak bizonyul a két intézmény oktatási és tudományos kapcsolatainak erősítéséhez.
  • Az együttműködés révén már többféle kooperáció is elindult a két intézmény között. Közös pályázatot nyújtottunk be, amelynek célja egy olyan hibrid történelmi kurzus kialakítása, amelyben amerikai és magyar diákok dolgoznak együtt, illetve Szabó Fruzsina (AAI) koordinálásával már egy pilot programot is indítottunk, az angol mint idegennyelv oktatása terén. Reméljük, az online kollaboráció mellett hamarosan további, személyes látogatásokra és hallgatói cserére is sor kerülhet – tette hozzá Venkovits Balázs, az Angol-Amerikai Intézet igazgatója.

- A Southern Utah University (SUU) örömmel működik együtt a Debreceni Egyetemmel annak érdekében, hogy oktatási és kutatási csereprogramokat biztosíthassunk a két egyetem hallgatói és oktatói számára. Az SUU küldetésének alapvető részét képezi a szoros, személyes kapcsolatok kialakítása, amelyek elősegítik a kultúrák közötti megértést, és örömmel várjuk a Debreceni Egyetemmel való együttműködést, hogy az amerikai diákok jobban megismerhessék Magyarország gazdag történelmét és kultúráját - hangsúlyozta Kurt Harris, a SUU egyetemi docense, nemzetközi oktatási programokért felelős igazgatója.

Látogatása során Kurt Harris workshopot tartott az interkulturális kommunikációról, illetve Ernest Hemingway és E.E. Cummings amerikai szerzők munkásságáról az Angol-Amerikai Intézet hallgatóinak.

Sajtóközpont - ÉE