Kiváló szereplés az OTDK Testnevelés- és Sporttudományi Szekciójában
Két helyezést és öt különdíjat nyertek a Debreceni Egyetem hallgatói a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Testnevelés- és Sporttudományi Szekciójában. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen rendezett eseményen rekordszámú, összesen 150 pályamunkát mutattak be a fiatalok 19 tagozatban.
Számos egyetemről, köztük határon túliaktól is érkeztek ifjú sporttudósok a rendezvényre, a Debreceni Egyetemet húsz hallgató képviselte. A megnyitón részt vett Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára, illetve Mátyus László, az OTDT alelnöke, a DE Általános Orvostudományi Kar dékánja is.
Pósánné Rácz Annamária beszédében kiemelte, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia az elmúlt 75 év során a tehetséggondozás legfontosabb színterévé vált. Mátyus László rávilágított, hogy az OTDK résztvevőinek megfelelő módon kell használniuk tehetségüket, és most kezdődő pályafutásuk során számos, előre nem látható kihívással kell szembesülniük.
A DE Sporttudományi Koordinációs Intézetet képviselve az Edzéselmélet, edzésélettan tagozatban a zsűri különdíjában részesült Szklenár Eszter (III. évf. testnevelő – gyógytestnevelő osztatlan tanár szakos hallgató, TTK). Kutatása: Magas Intenzitású Intervallumos edzés (HIIT) akut hatásai a BDNF-re, VEGF-re, immun citokinekre és oxidatív stresszre egyetemi élsportolók és egyetemi amatőr sportolók körében, témavezetője: Balogh László egyetemi tanár, intézetigazgató.
Ugyancsak különdíjban részesült Nagy Dániel (III. évf. testnevelő – gyógytestnevelő osztatlan tanár szakos hallgató, TTK), aki a Mozgásterápia, gyógyító mozgásformák, fizioterápia a sportban tagozatban mutatta be pályamunkáját A hengerezés hatásának vizsgálata a derék és a csípőízület mozgástartományára címmel. (Témavezetői: Biró Melinda, egyetemi docens, Biró Eszter, tudományos munkatárs)
Több tagozatban is voltak még képviselői a Sporttudományi Koordinációs Intézetnek. Pongor Norbert (IV. évf. testnevelő tanár – gyógytestnevelő és egészségfejlesztő osztatlan tanár szakos hallgató, TTK) az Étrenddel és testedzéssel kapcsolatos szokások és kockázati állapot felmérése a hazai natural testépítők körében című előadását A sport egészségtudományi aspektusai tagozatban mutatta be. (Témavezetői: Pappné Bata Ágnes és Papp Gábor)
Horváth Tamás (III. évf. testnevelő – gyógytestnevelő osztatlan tanár szakos hallgató, TTK) az Edzéselmélet, edzésélettan tagozatban adta elő a Sportágspecifikus képességek vizsgálata egyéni és kiscsoportos képzésen részt vevő utánpótláskorú labdarúgóknál című pályamunkáját. (Témavezetője: Biró Melinda egyetemi docens). Karap Bálint (II. évf. testnevelő – történelem osztatlan tanár szakos hallgató, BTK) A mesterséges intelligencia (MI) az oktatás területeire vonatkozó felhasználásának hajlandóság vizsgálata című pályamunkájával az Innováció, mesterséges intelligencia a sportban tagozatban szerepelt. (Témavezetői: Biró Melinda, egyetemi docens és Müller Anetta, egyetemi tanár)
A 37. OTDK Testnevelés- és Sporttudományi Szekcióban a DE Gazdaságtudományi Kar 13 hallgatója indult. Három sportszervező alapszakos és tíz sportközgazdász mesterszakos fiatal mutatott be 14 előadást kutatási eredményeiről, végül öt díjjal tértek haza a GTK-sok.
Nagy Károly (sportszervező BSc) Az európai labdarúgás versenyrendszerének változásához való fogyasztói attitűd vizsgálata előadásával és dolgozatával Sportgazdaság I. tagozatban az első helyen végzett (Témavezető: Balogh Renátó). Sportgazdaság II. tagozatban pedig A Bajnokok Ligája reform hatása a sportfogyasztói szokásokra és elégedettségre előadásával a harmadik helyet érdemelte ki (Témavezető: Balogh Renátó).
Sportgazdaság, sportmenedzsment I. tagozatban különdíjat kapott Nagy Orsolya (sportközgazdász MSc) Passzív sportfogyasztói szokások a magyar női röplabda Extraliga mérkőzések esetén című dolgozata (Témavezető: Bácsné Bába Éva). Versenysport, parasport I. tagozatban Iván Zsombor (sportszervező BSc) érdemelte ki a különdíjat A Rubik kocka hatásainak vizsgálata a versenyzők körében című előadásával (Témavezető: Ráthonyi Gergely). Versenysport, parasport II. tagozatban Kecskeméti Csenge (sportszevező BSc) is különdíjas lett, kutatása a Versenysport abbahagyásának okai kosárlabda sportágban címet viselte (Témavezető: Pfau Christa).
Az GTK színeiben versenyzett továbbá:
Dobi Gergő István (sportközgazdász MSc): Mesterséges intelligencia alkalmazása a futball-adatelemzésben (Témavezető: Ráthonyi Gergely Gábor)
Kolozsvári Sándor (sportközgazdász MSc): Sportsérülések menedzselésének vizsgálata a profi labdarúgásban (Témavezető: Terjék László)
Macskin László (sportközgazdász MSc): Az UEFA klubverseny-rendszerek bevétel-elosztási mechanizmusai (Témavezető: Bács Bence András)
Tóth Huba Elemér (sportközgazdász MSc): A magyar és portugál férfi élvonalbeli labdarúgóklubok összehasonlítása a 2022/2023as szezon alapján (Témavezető: Bácsné Bába Éva)
Somogyi Kiss Petra (sportközgazdász MSc): Labdarúgó játékvezetők motivációs vizsgálata (Témavezető: Bácsné Bába Éva)
Török Emese (sportszevező BSc): Sportolás és önértékelés a digitális korban: A közösségi média szerepe (Témavezető: Szalánczi-Bartha Éva)
Bikki Olívia (sportszevező BSc): A szülő-edző-sportoló alkotta sportháromszög vizsgálata a teljesítményre gyakorolt hatásuk alapján (Témavezető: Balogh Renátó)
Jáhn Alexandra Noémi (sportközgazdász MSc): Élsportolói élet és kettős karrier (Témavezető: Szalánczi-Bartha Éva)
Szabó Panna (rekreáció és életmód BSc): Tanulás vagy élsport? Kettős életpálya a kézilabda elitjében
A DE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója, Bordi Cynthia A nemzetközi jog és a sport összefonódását vizsgálta dolgozatában.