Várostörténeti sétákon fedezhetik fel a város rejtett kincseit a debreceni diákok

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata kulturális kezdeményezéseiben nagy figyelmet fordít az egyéni és közösségi identitás kialakulásában meghatározó szerepet játszó helyi értékek bemutatására, a város hagyományainak és kulturális örökségének megismertetésére. Egy pilot program keretében debreceni diákoknak szerveznek várostörténeti sétákat, amelyről a Déri téren tartottak sajtótájékoztatót 2025. április 16-án.

Puskás István alpolgármester kiemelte, hogy több programot indítottak már annak érdekében, hogy erősítsék Debrecen lakosainak a kötődését magához a városhoz és megerősítsék a debreceniséget, a debreceni identitást. Felidézte, az utóbbi években könyvek sorozata jelent meg a városról, de a különböző vetélkedők, köztéri installációk és falfestmények is azt a célt szolgálják, hogy a helyiek jobban megismerhessék lakhelyüket.

– Egy olyan új program elindításának apropójából vagyunk itt, amely két fontos területet, már létező motívumot köt össze. Az egyik az oktatás, és az oktatásban a debreceni identitás építésének lehetőségei és feladatai. A másik pedig egy nagyon népszerű formátum a városban, amely mind a turisták, mind pedig a helyi lakosság számára sok-sok élményt adott már az elmúlt években és napjainkban is. Ez pedig a városismereti séták tematikája – hangsúlyozta az alpolgármester. Mint mondta, az utóbbi hetekben azon dolgoztak, hogy még az idei tanévben kísérleti jelleggel elinduljon egy olyan projekt, amely a debreceni iskolásokat hívja várostörténeti sétákra, hogy megismerhessék a város nagyon sokszor rejtett kincseit. Hozzátette, hogy az első sétán a város napjához kapcsolódva vettek részt a fiatalok és a tavaszi szünetet követően folytatódnak az alkalmak.

Türk László, a Debreceni Tankerületi Központ igazgatója megjegyezte, hogy a most induló várostörténeti séták egy összefogás eredményeként valósulhatnak meg, amelynek legnagyobb nyertesei a debreceni gyerekek, akik jutalomórákat kaphatnak Debrecen városától. Az igazgató rámutatott, hogy a diákok és a pedagógusok olyan tudást szerezhetnek meg ezeken a várostörténeti sétákon, amely erősítheti a debreceni identitásukat. Hozzáfűzte, első körben, a tanév hátralévő részében a harmadik évfolyamosoknak nyitják meg a lehetőséget, akik közül több mint ezren, 37 alkalmon, a legkülönbözőbb tematikus sétákon vehetnek részt. A séták tanítási időben, a délutáni szabadfoglalkozások terhére, tehát a kötelező tanítási órák után valósulnak meg. Türk László a jövőről szólva elmondta, hogy ha sikeresek lesznek a várostörténeti séták, akkor azokat tovább bővítik a többi évfolyam, valamint más fenntartó részére is.

A várostörténeti séták tematikáinak kidolgozásában önkormányzati intézmények, szervezetek (Déri Múzeum, Méliusz Juhász Péter Könyvtár, Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. Visit Debrecen részlege) és a Természettár munkatársai vettek részt, és ők lesznek a séták vezetői is.

A séták során nem csak a belváros vagy a Nagyerdő nevezetességeit fedezik fel a gyerekek, hanem séták vezetnek az újkerti, csapókerti városrészekbe is vagy olyan kevésbé ismert látnivalókhoz is, mint például a Diószegi Sámuel Botanikus Kert.

A program idei eseményeinek lebonyolítása és a tapasztalatok összegzése után, a jövő évben a munka folytatását tervezik: szeretnék elérni, hogy a következő szakaszban a várostörténeti séták intézménylátogatásokkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is kiegészülhessenek.