Amerikában betiltják a TikTok-ot, Bob Dylantől várják a megoldást
Betiltás fenyegeti a TikTok-ot az Egyesült Államokban, hacsak valamilyen csoda folytán a kínai anyavállalat, a ByteDance január 19-ig nem adja el a szóban forgó médiavállalatot. Még 2024 áprilisában az amerikai kongresszus elfogadott egy törvényjavaslatot, amelyet az akkori elnök, Joe Biden írt alá, aki kilenc hónapot adott a ByteDance-nek arra, hogy találjon egy USA által jóváhagyott vevőt, különben a TikTok-ot az egész Egyesült Államokban leállítják.
Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a kínai anyavállalat és az amerikai felhasználók adataihoz való hozzáférés miatt a TikTok „óriási mélységű és léptékű nemzetbiztonsági fenyegetést” jelent – olvasható a BBC-n. Ez a lépés hatalmas csapás lenne a ByteDance számára, hiszen
az USA közel 170 millió TikTok felhasználóval rendelkezik.
Azonban egy váratlan fordulat rázta fel az alkalmazás közösségét: Bob Dylan, a zenész legenda, úgy döntött, hogy csatlakozik a TikTokhoz, hogy megtapasztalja, miről szól ez a jelenség. „Fedezze fel Bob Dylan világát most a TikTokon. #bobdylan” – áll az első és (eddig) egyetlen poszt feliratában vadonatúj fiókjában. A videó egy sor klipet mutat be a különböző Dylan-korszakokból és a három legnagyobb slágere szól közben, a „Like a Rolling Stone”, a „Knockin' on Heaven's Door” és a „Hurricane” . A legendának pár napja maradt jól éreznie magát a platformon, mert ha vasárnapig valaki nem veszi meg, lekapcsolják. Az alkalmazás betiltása heves vitákat váltott ki, mivel több millió ember használja mindennapi szórakozásra, kreatív önkifejezésre és közösségi kapcsolatokra. A tilalom nemcsak a felhasználókat, hanem a tartalomkészítőket is súlyosan érintené, akik sok esetben erre a platformra építették karrierjüket. Bob Dylan TikTok-kalandozása olyan, mintha a A Complete Unknown című életrajzi film egyik jelenete elevenedne meg: későn érkezik a buliba, rövid ideig marad, majd gyorsan távozik.
Sokan azt várják, hogy Dylan „megmenti” a TikTokot, míg mások arra biztatják, hogy használja a vagyonát a platform megvásárlására. „Bob, van pénzed, kérlek, vedd meg a TikTokot, vagy valami ilyesmi” – írta egy felhasználó. Egyesek még azt is javasolták, hogy tanuljon meg kínaiul, és csatlakozzon a RedNote-hoz, ahová már több százezer TikTok-felhasználó kezdett átvándorolni.
Ez nem az első alkalom, hogy Dylan váratlanul megjelenik egy platformon. Tavaly, amikor Elon Musk átalakította a Twittert (ma X), Dylan hirtelen aktív felhasználóvá vált. Olyan rejtélyes posztokat osztott meg, mint: „Boldog születésnapot, Mary Jo! Találkozunk Frankfortban.” Hogy ki az a Mary Jo? Senki sem tudja.