Fókuszban a mobilitás
A hazai felsőoktatás nemzetköziesítési területen dolgozó szakembereinek szervezett konferenciát a Tempus Közalapítvány a Debreceni Egyetemen. A háromnapos szakmai rendezvény a képzést, valamint a naprakész tudás és a jó gyakorlatok átadását szolgálta. A tanácskozáson 41 hazai felsőoktatási intézmény több mint 260 munkatársa vett részt.
A Nemzetközi Koordinátorok Országos Találkozóján a Tempus Közalapítvány által koordinált nemzetköziesítési program ösztöndíjairól, mint a Pannónia Ösztöndíjprogram, az Erasmus+, a Stipendium Hungaricum, a Diaszpóra, a CEEPUS, az államközi ösztöndíjak és a DAAD nyújtotta lehetőségekről volt szó.
- A Fokozatváltás a felsőoktatásban szakpolitikai stratégia egyik fókuszterülete a nemzetköziesítés, annak érdekében, hogy növeljük a nemzetgazdaságot és a hazai felsőoktatási intézményeink versenyképességét. A modellváltó egyetemek mobilitási programjainak finanszírozási változásaira a kormányzat gyors és hatékony válaszokat adott, amely révén a hallgatói és oktatói kiutazások megvalósulhatnak, annak érdekében, hogy a diákok és kutatók ne essenek el attól a jogtól, hogy külföldi felsőoktatási intézményben szerezhessenek elméleti és szakmai tapasztalatot, és ezzel a tudással visszatérve erősítsék hazánk gazdaságát. A Pannónia Ösztöndíjprogramban – ennek támogatására – tíz milliárd forint áll rendelkezésre – mondta a szakmai rendezvény megnyitóján Pósánné Rácz Annamária, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára.
A Debreceni Egyetemen több évszázados hagyománya van annak, hogy hallgatói külföldi intézményekbe látogatva szereznek tapasztalatot, új ismereteket. Mint Szilvássy Zoltán rektor mondta: a hazatérő diákoknak az volt a dolguk, hogy hozzanak magukkal egy könyvet és adják át frissen szerzet tudásukat társaiknak.
- Akkor azt hittük, Európa a világ, akkor – csaknem 500 éve – az is volt. Ma azonban a mobilitási programok révén egyetemünkön már 134 ország több mint 7600 hallgatója tanul. A Balti-tengertől a Földközi-tengerig egy 800 kilométeres közép-európai sávban a Debreceni Egyetemen van a legtöbb külföldi diák. Az egyetemi évek alatt szerzett tapasztalatok meghatározzák az itt tanulók életét, szemléletét, kultúrákhoz való viszonyulását. A mobilitást azonban szervezni kell, amely az önök munkája nélkül elképzelhetetlen. Intézményünk számára – mobilitás területén – talán fennállása alatt legnagyobb lehetősége az, hogy egyedüli európai intézményként a kínai Egy övezet – egy út partneregyetemi hálózat, a University Network For Research Collaboration teljeskörű tagja – fejtette ki Szilvássy Zoltán.
Perosa István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Stipendium Hungaricum főosztályvezetője kiemelte: a szaktárca egyik kiemelt célja, hogy a magyar tudás és a hazai felsőoktatás nemzetközi népszerűsítése által is elősegítse Magyarország külpolitikai hálózatának fejlődését. - A 2013-ban létrehozott Stipendium Hungaricum ezen cél elérésének egyik leghatékonyabb eszköze, az elmúlt tíz év eredményei pedig megmutatják a program sikerességét. A három partnerországgal és tizennyolc felsőoktatási intézménnyel indult ösztöndíjrendszer mára több mint száz partnerrel működik. Napjainkban tizenkétezer külföldi ösztöndíjas hallgató tanul a Stipendium Hungaricum program keretein belül, idén pedig több mint hatvanhatezer pályázat érkezett be, amely tizenhat százalékkal több az előző évi jelentkezésekhez képest – ismertette Perosa István.
A tanácskozás egyik központi témája volt a Pannónia Ösztöndíjprogram. Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója úgy véli: az új mobilitási program finomhangolása szempontjából fontos az ösztöndíjprogramban dolgozó szakemberek visszajelzése.
- Folyamatosan keressük a lehetőségeket, hogy elősegítsük a modellváltó egyetemek hallgatóinak mobilitását, a Pannónia Ösztöndíjprogram ezen a területen meghatározó. A hazai felsőoktatás magas színvonalú és könnyen felveszi a versenyt a külföldi egyetemekkel. A magyar egyetemek hallgatói és oktatói felkészültek, könnyen beilleszkednek – hangsúlyozta Bodrogi Richárd.
A főigazgató elismerően beszélt a Debreceni Egyetem nemzetközi jelenlétéről. Véleménye szerint az intézmény nagyon jó szinergiában használja ki a mobilitási programok által nyújtott lehetőségeket, a külföldi hallgatók mobilitását szervező két szervezeti egység – a Nemzetközi Oktatást Koordináló Központ és a Nemzetközi Iroda – hatékonyan és magas színvonalon végzi munkáját.
Jánosy Orsolya, a Nemzetközi Iroda vezetője bemutatta az intézmény nemzetközi hallgatói rendszerét és a mobilitási programok elmúlt tíz évének eredményeit.
- Az egyetem mobilitási programjai keretében évente csaknem 350-400 hallgatónk utazik, eddig főként az Erasmus program keretében, illetve kisebb programok, mint például a CEEPUS, intézményközi szerződések keretében. Az egyetemi dolgozóink 150-200 mobilitást valósítanak meg évente. A hallgatói mobilitás – részképzés és szakmai gyakorlat – szempontjából a legnépszerűbb célországok Spanyolország, Németország és Olaszország, de népszerűek a távol-keleti ösztöndíjak is elsősorban Japán és Dél-Korea irányába. Évente csaknem 250 hallgatót fogadunk, a nagyszámú, több mint 100 angol nyelvű programunknak köszönhetően. Főként a mediterrán-térségből, Spanyolországból, Olaszországból, Portugáliából, Franciaországból érkeznek hozzánk a legnagyobb számban hallgatók, de az idei évben Afrika számos országából is fogadtunk diákokat, valamint erősödnek Közép-Ázsia egyetemeivel való együttműködéseink is – fejtette ki Jánosy Orsolya.
Az egyetem mobilitási programjait koordináló iroda vezetője hozzátette: a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében a tanév során összesen eddig a DE 166 hallgatója nyert támogatást, ebből 102 hallgató már megkezdte mobilitását a partnerintézményekben.
A szakmai rendezvényen Tóth Mária, a DE Nemzetközi Oktatást Koordináló Központ Stipendium Hungaricum koordinátora számolt be az ösztöndíjprogram eredményeiről. A 20213/2014-es tanévben a Debreceni Egyetemen 7 hallgatóval – 6 jordániai, 1 vietnámi – indult a program, melynek keretében ma az intézmény 12 karán, 70 szakon 60 ország 2249 diákja tanul a DE-n.
Sajtóközpont - ÉE