Új étrend-kiegészítő az inkontinencia kezelésében
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika orvosai egy cég kutatóival közösen olyan étrend-kiegészítőt fejlesztettek ki, amely több százezer, vizeletinkontinenciával vagy vizelettartási zavarral küzdő nőnek jelenthet segítséget. A készítmény - tornával kiegészítve - fokozottan erősíti a kismedencei izmokat, ezáltal javítja a betegek életminőségét. Az új étrend-kiegészítőt a klinikán vizsgálták, a tapasztalatokról szerdán számoltak be a szakemberek.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán öt éve működik az Urogynekológiai profil, amely már számos új tudományos publikációt jelentetett meg és több műtéttechnikai eljárást dolgozott ki. A klinika orvosai most a vizeletinkontinencia kezelésében eredményesen alkalmazható étrend-kiegészítő kifejlesztésében és klinikai vizsgálatában vettek részt.
Olyan innovatív termékről van szó, amely hiánypótló a piacon. A készítmény segíthet az inkontinencia, a vizelet-visszatartás zavarainak műtét nélküli kezelésében. A klinika saját kezdeményezésű kutatásáról van szó, amit világszínvonalú technikával végeztek, melynek segítségével a legbiztosabb adatok nyerhetők – mondta Krasznai Zoárd, a DE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója.
Vizeletinkontinenciáról akkor beszélünk, ha a húgyhólyagból akaratlan vizeletürülés történik. Ez a probléma jelenleg Magyarországon egy-másfél millió nőt érint.
A stressz- vagy terheléses inkontinencia oka a záróizom funkciójának csökkenése, általában fizikai terhelésre jelentkezik. A leggyakoribb rizikótényező a medencefenék izmainak renyhesége. A stressz-inkontinencia nem csak az idős nők problémája. Felmérések igazolják, hogy a 18–24 év közötti nők 50 százaléka már tapasztalt akaratlan vizeletvesztést. A menopauza után jelentősen nő a panaszok száma. Nyugodtan tekinthetjük a problémát népegészségügyi kérdésnek – ismertette a Debreceni Egyetem részéről a projektet irányító Kozma Bence adjunktus, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Urogynekológiai profiljának vezetője.
Az inkontinencia kezelése több szinten történik, elsőként életmód-változtatást, viselkedésterápiát és a medencefenék izmainak erősítését javasolják, és amennyiben ezek nem hoznak kellő javulást, szóba kerülhet gyógyszeres vagy lézer kezelés, végül műtéti beavatkozás. Jelenleg nem ismert semmilyen gyógyszeres kezelés, amely segíthet a medencefenéki izmok erősítésében vagy funkciójának javításában. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika orvosai és a Fempharma Kft. kutatói a szakmai szervezetek közreműködésével most egy olyan készítményt fejlesztettek ki, amely segítséget nyújt a vizeletinkontinencia kezelésében.
A készítmény a gátizomzat erősítésével és a kismedence biomechanikai tulajdonságainak javításával segíti az inkontinencia első vonalbeli kezelését. Olyan összetevőket tartalmaz, többek között kreatint és a leucint, melyek aktív izomműködéssel kiegészítve a gátizomzat erősödését fokozottan segítik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy gátizomtorna végzésével egyidejűleg szedve gyorsabb javulás érhető el a kismedencei izomzat erősödésében, ezáltal az akaratlan vizeletürítés csökkenésében – hangsúlyozta Takács Péter, a Fempharma Kft. tudományos igazgatója, a Debreceni Egyetem címzetes egyetemi tanára, az Eastern Virginia Orvostudományi Egyetem professzora.
Takács Péter hozzátette: a kutatás világszínvonalat képvisel. A készítmény egyedi összetevőinek köszönhetően jelenleg nem ismert más olyan készítmény, amely a terheléses inkontinencia kezelésében a kismedencei tornát ilyen nagymértékben segítené.
A készítmény klinikai vizsgálatában olyan eszközt alkalmaztak (Vaginal Tactile Imager), amelyet klinikai kutatásban még soha nem használtak Magyarországon.
Az étrend-kiegészítő kereskedelmi forgalomban jelenleg még nem elérhető.
Sajtóközpont - CzA