A Keriben mindenki építheti a jövőjét
A Debreceni SZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola is megtartotta karrierhetét, melyen a diákok a tanulmányuk befejeztével őket váró lehetőségekről kaphattak hasznos információkat.
A Debreceni Szakképzési Centrum mind a 11 intézményében megvalósul a karrierhét, amelyet hagyományteremtő szándékkal hívott életre. A program kereteit a centrum alkotta meg, tartalommal pedig az iskola tölti fel, annak érdekében, hogy a tanulók minél alaposabban megismerjék és felfedezzék a szakmájukban rejlő lehetőségeket.
A fél évszázados múlttal rendelkező Keri karrierhete is bővelkedett programokban: a turizmus-vendéglátás és a kereskedelem ágazatban tanuló fiatalok meghallgathatták az iskola céges partnereinek tájékoztatóit, részt vehettek motivációs előadásokon, megtekinthették az egyes kabinetek bemutatóit és üzemlátogatásokon is részt vehettek.
A programsorozat negyedik napján Dr. Papp László, Debrecen város polgármestere „Debrecen a lehetőségek városa címmel” tartott előadást a diákoknak.
– Rendkívül fontos a Keriben tanuló fiatalok szakmája, hiszen a vendéglátás és a kereskedelem azok a területek, melyek egyértelműen befolyásolják egy város megítélését. Az ideérkezőket a szállodákban, éttermekben, szórakozóhelyeken érik az első benyomások – mondta Dr. Papp László, Debrecen város polgármestere. Kiemelte, a helyi városvezetés azon dolgozik, hogy Debrecen olyan hely legyen a fiatalok számára, ahol egy egész életpályát megalapozhatnak, ahol jó élni és jó családot alapítani. – A város egyik legfontosabb vezetési eleme az átgondolt stratégia. 2014 és 2020 között a gazdaságfejlesztés volt fókuszban, ezt később kiegészítettük egy komoly városfejlesztési stratégiával, így az elmúlt 10 évben Debrecen az ország egyik legjobb tőkevonzó városa volt. Több, mint 5000 milliárd forintnyi munkahelyteremtő beruházás érkezett, ennek nyomán számos területen nyílnak meg elhelyezkedési lehetőségek, kifejezetten a kereskedelem területén tanuló diákok számára. A következő évtizedek pedig azért lesznek jók a város és a polgárok számára, mert a gazdasági alapokat leraktuk, ennek a pozitív hatása pedig az évszázad végéig érezhető lesz – fogalmazott. Hozzátette, hogy 2014-től 2023-ig drasztikusan növekedett a pályakezdő foglalkoztatottak száma, míg a munkanélküli ráta csökkent. Ez annak is köszönhető, hogy Debrecen a szakképzett munkaerőre épít, amit az iskolapadokban kell megalapozni. – Minden befektetési tárgyaláson az a második kérdés, hogy lesz-e képzett munkaerő. Ezért is ültünk le még 2015-ben Tirpák Zsolttal, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárjával tárgyalni, hiszen a fejlődés nem lehetséges az oktatási rendszer dinamikus fejlesztése nélkül. A betelepülő nagyvállalatok igényeihez igazodva az egyetemen és a szakképzésben is elindultak új képzési irányok, így hiszem, hogy a szakképzési centrum számára a 15 ezres tanulói létszám sem álom – összegezte.
A napot egy kerekasztal-beszélgetés zárta, melynek résztvevői Szerdi Zsuzsanna, a Lycium Hotel szállodaigazgatója, Vásárhelyi Sándor István, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara oktatási és képzési osztályvezető helyettese, László Gábor, a Tesco Akadémia projektmenedzsere, valamint Makai Mária, a Debreceni SZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola igazgatója voltak. A beszélgetést Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum kancellárja vezette, a főbb témák közé tartozott többek között a sikeres végzés utáni lehetőségek Debrecen fejlődő városában, az új képzési lehetőségek, valamint a jelenlegi képzések alkalmazkodása a folyamatosan változó gazdasági környezethez és a szakmai kapcsolódási pontok a debreceni gazdasági övezetek fejlesztése során, de szó esett a duális képzés sikeres megvalósításáról is.