Magyar esélyek

Az amszterdami magyar siker NL-negyeddöntőt érne, egy vereséggel Anglia is érkezhet

A szomorkás szeptember után az október optimizmust hozott a magyar labdarúgó-válogatott számára a Nemzetek Ligájában, így fél szemmel már-már előrefelé, mintsem visszafelé kacsingathatunk – a realitás azonban még mindig az, hogy bravúr kellhet a bennmaradáshoz. A düsseldorfi 5–0-s zakó, majd a bosnyákok elleni hazai 0–0 után a legpozitívabb forgatókönyvekben fordulhatott elő az, ami az elmúlt egy hétben történt: Hollandia ellen a végjátékig vezettünk, majd a Puskás Arénában elért 1–1-es döntetlen után Boszniában Szoboszlai Dominik duplájával 2–0-ra győzött a magyar csapat, amely így óriási lépést tett abba az irányba, hogy elkerülje a biztos kiesést, ami a csoport negyedik, utolsó helyezettjére vár. Az már biztos, hogy a négy kör után 10 pontos németek készülhetnek a negyeddöntőre, tekintve, hogy az öt-öt ponttal álló Hollandia és Magyarország még játszik egymással, így mindketten biztosan nem előzhetik meg az éllovast. Ugyanakkor arra is jó esély van, hogy Bosznia-Hercegovina látogatása az elitben kérészéletű legyen, a bosnyák együttes hátránya két fordulóval a vége előtt négy pont a holland–magyar duó mögött. Persze a matek még sok mindent kiadhat... Bár erre rendkívül csekély az esély, papíron akár a sereghajtó is továbbjuthat még, amennyiben a november 16-i Hollandia–Magyarországon nem lesz győztes (ekkor 6-6 ponttal állnának), miközben Bosznia győz Németországban (4), majd Hollandia ellen is (7), a mieink pedig kikapnak Németországtól a záráson. Ez esetben ugyanis a 13 pontos németek mögött a hétpontos bosnyákok mennének tovább, a két hatpontos gárda közül pedig az egymás elleni két ikszet követően minden bizonnyal mi járnánk rosszabbul, tekintve, hogy az összesített gólkülönbségünk jelenleg öttel rosszabb. Ha a magyar csapat két iksszel zárna, miközben a bosnyák két sikerrel, akkor az egymás elleni eredmények miatt már nem juthatna negyeddöntőbe a riválisunk. Az előbbire nagyjából ugyanannyi esély van, mint a bosnyák továbbjutásra, hiszen ehhez az kellene, hogy a mieink nyerjenek Amszterdamban és Németország ellen is (11), miközben a jelenlegi éllovast Bosznia is legyőzi (így marad 10 pontos), vagy ikszel vele (11), de legalább öttel nyer a magyar csapat Németország ellen. A továbbjutás már izgalmasabb, és akad rá egy mód, hogy már az ötödik forduló után összejöjjön: ha a magyar válogatott november 16-án nyer Amszterdamban, akkor az összes többi eredménytől függetlenül készülhetne a negyeddöntőre! Ez esetben ugyanis nyolc pontunk lenne, amit Bosznia már semmiképpen sem érhet el, Hollandia pedig ugyan igen, pontazonosságnál az egymás elleni eredményekkel (itthon 1–1, idegenben győzelem) viszont a mieink örülhetnének. Ez egyben persze azt is jelenti, hogy ha a hollandok nyernek Amszterdamban, akkor ők jutnak tovább, és a mieink legfeljebb harmadikak lehetnek. A biztos kiesést érő negyedik helyhez az kellene, hogy a bosnyák válogatott legalább öt ponttal szerezzen többet a mieinknél, vagyis hétfői ellenfelünk Németország és Hollandia ellen is nyerjen, alighanem ezt a részt zárójelbe tehetjük. Ha Marco Rossi együttese nem nyer Hollandiában, akkor már csak úgy előzheti meg riválisát, ha Amszterdamban ikszel, továbbá az utolsó körben egyrészt legalább annyi pontot szerez Németország ellen, mint az oranje Bosznia ellen, ha ez pedig ugyanannyi, akkor a jelenleg öttel rosszabb gólkülönbségét meg tudja fordítani. Hogy ennek gyakorlati részét szemléltessük: ha Magyarország és Hollandia is nyer, akkor a mieinknek öttel többel kell legalább megverni Németországot, mint Hollandiának Boszniát, és így tovább. A legvalószínűbb esetben a németek mellett az Eb-elődöntős készülhet a negyeddöntőre, a mieink pedig a harmadik helyen zárnak Bosznia előtt. Ebben az esetben a bennmaradásért kell osztályozót játszani a B liga egy második helyezettje ellen. Az Európa-bajnok döntős görögök elleni blamája miatt két fordulóval a vége előtt épp a playoffot jelentő második helyen áll kilenc ponttal, hárommal lemaradva a 2004-es Eb-aranyérmes mögött, mely hibátlanul vezeti az íreket és finneket felsorakoztató négyest. Az angolok és a görögök az ötödik fordulóban Athénban csapnak össze november 14-én, és ha a „háromoroszlánosok” nem tudnak visszavágni, már biztosan nem juthatnak fel automatikusan. Az angolok ellen legutóbb épp a Nemzetek Ligája előző kiírásában találkoztunk, akkor sok sikerélménye nem volt az 1966-os világbajnoknak, hiszen Budapesten 1–0-ra, Wolverhamptonban pedig 4–0-ra győzött a magyar csapat. Ami a többi csoportot illeti. Az 1-esben az első körben Georgiában 4–1-re kikapó csehek állnak az élen hét ponttal, megelőzve az őket megverő gárdát, amely ugyanúgy hatpontos, mint Albánia (az egymás elleni meccseken a vendégek mindkétszer 1–0-ra nyertek), az ukránok pedig néggyel a negyedikek, itt tehát még konkrétan bármi előfordulhat, de ha most fújnák le, akkor Hvicsa Kvaracheliáék készülhetnének a feljutásért rendezendő rájátszásra. Az eddigi egyetlen egymás elleni párharcra itt a 2002-es világbajnokságot megelőző selejtezőben került sor, a hazai 4–1-es sikerünkre vendégként 3–1-es vereség érkezett, riválisunk pedig Olaszország (20) és Románia (16) mögött harmadikként zárt (10), megelőzve a mieinket (8) és Litvániát (2). A 3-asban sem egyszerű a helyzet, mármint azt leszámítva, hogy Kazahsztán látogatása minden bizonnyal ugyancsak hamar véget ér, miután egy ponttal áll, az viszont, hogy az egyaránt hétnél járó norvég, osztrák, szlovén hármas hogyan végez, jóval izgalmasabb kérdés. Ebből a szempontból utóbbi áll a legrosszabbul, mivel már lejátszotta Kazahsztán elleni két meccsét, a riválisoknak így egy-egy könnyebb meccs van hátra a szlovénok elleni mellett. Érdekesség, hogy jelenleg Norvégia vezeti a négyest, de ha a végén Ausztria ellen (szimpla) pontazonosság lesz, akkor arra ráfázhatnak Erling Haalandék, mivel a hazai 2–1-es sikerre egy 5–1-es linzi zakó jött a hétvégén. Papírforma szerint itt Martin Ödegaardék végezhetnek második helyen. A norvégokkal szemben is igencsak édes a legutóbbi emlék, hiszen a 2016-os Európa-bajnokság előtti pótselejtezőn idegenben 1–0-ra, itthon 2–1-re nyert a magyar csapat, és 30 év után ismét kijutott egy nagy nemzetközi tornára. A 4-es számú négyesben pedig jelenleg a walesi (8) gól nélküli döntetlen mellett mindhárom meccsét megnyerő Törökország (10) vezet az Izlandon (4) is ikszelő rivális előtt, Montenegró (0) már matematikailag sem juthat fel. Utóbbi ellen Törökország ráadásul még játszik egyet, így itt nagyon úgy fest, hogy eldőlt a csoportelsőség kérdése. A walesiek elleni legutóbbi élmény már kevésbé fényes, hiszen a 2020-as Eb-selejtező utolsó fordulójában az addig 12 ponttal második helyen álló magyar csapat 2–0-ra kikapott az így 14 ponttal záró és a kontinensviadalra Horvátország (17) mögött automatikusan kijutó riválistól, ráadásul a szlovákok azeriek elleni sikerével még szomszédunk (13) is előttünk végzett az ötösben. Más kérdés, hogy a Nemzetek Ligája miatt ekkor is jöhetett a pótselejtező, és Bulgária, majd Izland legyőzésével a kijutás.

forrás: index.hu