Középpontban a mesterséges intelligencia
Többek között az adattudományban a mesterséges intelligencia révén megjelent új kihívásokat, a tárgyak internetével és az önvezető járművekkel kapcsolatos innovatív eredményeket foglalták össze a szakemberek a Debreceni Egyetem Informatikai Karán megrendezett 3. Information Technology and Data Science konferencián. Az eseményre 16 országból, többek között az Egyesült Királyságból és Thaiföldről is érkeztek informatikusok.
Az információtechnológiai és adattudományi konferencia célja az volt, hogy összehozza az iparban és a tudományban megjelenő adat- és információtechnológia területén dolgozó kutatókat, fejlesztőket, tanárokat, a tématerület szakembereit, fiatal kutatóit és PhD-hallgatókat. A konferencia résztvevői olyan szakmai újdonságokról is hallhattak, melyek hosszútávon meghatározzák az informatika jövőjét, valamint hatással vannak az élet minden területére.
- A legtöbb előadás a mesterséges intelligenciával volt kapcsolatos, hiszen napjainkban nagy nyelvi modellek állnak a figyelem középpontjában, de a gépi tanulás már évek óta sok szakterületen alapvető technikának számít – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Fazekas István, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar Alkalmazott Matematika és Valószínűségszámítás Tanszék professor emeritusa, a programbizottság elnöke.
A Debreceni Egyetem Informatikai Kara által augusztus végén megrendezett nemzetközi tanácskozáson tizenhat országból, Magyarország mellett többek között Ausztriából, Romániából, Németországból, Svájcból, az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból, Indiából, Ománból vettek részt szakemberek annak érdekében, hogy megoszthassák egymással kutatási eredményeiket, gyakorlati tapasztalataikat és felvázolják azokat a területeket, ahol a későbbiekben együttműködhetnek.
A konferencián négy plenáris és 48 egyéb előadás hangzott el az elméleti informatikától a gyakorlati alkalmazásokig. A szakemberek egyebek mellett hallhattak a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeiről, a prediktív analytics, valamint az optimalizálás és döntéstámogatás előnyeiről, szó volt az adattudományban alkalmazott sztochasztikus modellekről, az automaták, a logika és a számítási modellek használatáról, az időbeli adattudományi modellekről, valamint a hálózatok analíziséről.