Amerikai kettős diploma a Debreceni Egyetemen

Új korszakot nyit a Debreceni Egyetem történetében az intézmény és a Dél- Dakotai Állami Egyetem együttműködési megállapodása – jelentette ki Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a partneri szerződés aláírásakor. A kettős diploma létrehozásáról szóló megállapodás csütörtöki aláírásán a Dél-Dakotai Egyetem rektora mellett az Amerikai Egyesült Államok nagykövetségének ideiglenes ügyvivője is részt vett.

  • A Debreceni Egyetem együttműködési rendszerekben dolgozik, vannak azonban olyan partnerségek, amelyek hatása a jövőre nézve meghatározó. Ilyen a Debreceni Egyetem (DE) és a Dél-Dakotai Állami Egyetem (South Dakota State University – SDSU) együttműködése. Ez egy korszak nyitása, egy nagyon fontos mérföldkő, nemcsak a Debreceni Egyetem számára, hanem hazánk számára is. Különösen nagy öröm, hogy ezt az együttműködést az intézményünk egyik stratégiai területén, az agrártudomány támogatása érdekében köthetjük meg. Hiszem, hogy intézményeink kölcsönösen sokat tanulhatnak egymástól és sokat tehetünk a mezőgazdaság globális kihívásainak megoldása érdekében - mondta az együttműködési megállapodás aláírásakor Szilvássy Zoltán. A Debreceni Egyetem rektora hozzátette, több területen is megkezdték az egyeztetéseket.

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán 2023-ban indult el a precíziós mezőgazdasági mérnök BSc alapképzés, amely nemcsak Magyarországon, hanem európai viszonylatban is egyedülálló. A képzés különlegessége, hogy teljes mértékben a precíziós agrártechnológiákra épül. A szak magyar és angol nyelvű akkreditációval is rendelkezik.

Dennis Hedge, a Dél-Dakotai Állami Egyetem rektora szerint az együttműködés jó alapot nyújt az agrárium új szektorának további fejlesztéséhez.- A precíziós mezőgazdaság, - amely maximalizálja a termelést és fenntarthatóvá teszi a jövőt - még nagyobb szerepet kap a következő időszakban. A jógyakorlatok, az adatalapú, Big Data és a robotika által támogatott mezőgazdasági technológia mind-mind elemei az együttműködésünknek, amelyet a legmagasabb szintre fogunk emelni. Hallgatóink, oktatóink kölcsönösen gazdagodnak majd a partnerségünkből, hiszen új perspektívák nyílnak előttük, amelyek innovációkhoz, új felfedezésekhez vezetnek. Hiszek abban, hogy ez az első közös ünnepünk, amelyet sok követ még - jelentette ki Dennis Hedge, a Dél-Dakotai Állami Egyetem rektora.

Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese szerint: a Debreceni Egyetem és a South Dakota State University együttműködése a precíziós mezőgazdasági közös diploma terén nemcsak tudományos és oktatási szempontból kiemelkedő jelentőségű, hanem a globális kihívásokra adott közös, előremutató válasz is.

  • Ebben az együttműködésben benne van minden, amit a 21. századi felsőoktatástól és kutatástól elvárunk: nemzetköziség, innováció, gyakorlatorientáltság és a fenntarthatóság iránti elkötelezettség. A mezőgazdaság jövője azon múlik, hogyan tudjuk hatékonyan, okosan és felelősen használni a rendelkezésünkre álló technológiákat. Ebben a folyamatban pedig kulcsszerep jut az egyetemeknek – és különösen azoknak a hallgatóknak, akik ma még tanulnak, de holnap már döntéseket hoznak. Ez az együttműködés lehetőséget ad arra, hogy ők két kontinens tudását ötvözve váljanak a jövő agrárvezetőivé – hangsúlyozta Harsányi Endre.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke az agrárium kihívásairól szólva a határokon átnyúló partneri együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Mint mondta: a precíziós agrármérnökképzés során a hallgatóink nem csak a szaktudást sajátítják el, hanem egy más módszert, egy új gondolkodásmódot ismernek meg, amely a problémák kezelésében elengedhetetlen.

  • A Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem együttműködése kézzel fogható eredményeket biztosít a mezőgazdaság szereplőinek, a hallgatóknak és az oktatóknak. Valódi eszközöket és készségeket ad a jövő agrárszakemberei számára. Köszönet az egyetemek vezetőinek, akik hittek az oktatás, a tudomány és az innováció szabadságában. Ez az együttműködés befektetés a jólétbe, az agráriumban. Hiszem, hogy ez a partnerség további együttműködések alapja lesz – jelentette ki Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségének ideiglenes ügyvivője.

Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára szerint: a Debreceni Egyetem tudomány iránti elhivatottságát nemcsak a nemzetközi rangsorokban elfoglalt helye, de ez a megállapodás is hűen példázza. Kiemelte: a program óriási lehetőségeket tartogat egyebek között az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképesség, a talajmegőrzéssel kapcsolatos innovatív megoldások, a termelékenység és fenntarthatóság előmozdítása terén.

  • Ez az egyetemek közötti megállapodás, egy híd, amely a tudásra, a tapasztalatra és a jövőbe vetett bizalomra épít. A tudás a legfontosabb erőforrásunk a XXI. században, egy olyan világban, ahol csak a változás az egyetlen állandó, csak jól képzett, gondolkodó, nyitott fiatalok képesek sikeresen eligazodni és fejlődni. A DE és a SDSU együttműködése a fiatal generáció számára egyedülálló lehetőséget nyújt, határokon átívelő tudásátadással, közös kutatási programokkal és hallgatói mobilitással – tette hozzá Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára.

Kocsy Béla, Magyarország washingtoni nagykövetségének mezőgazdasági és élelmiszeripari szakdiplomatája szerint a megállapodás az intézmények elhivatott vezetőinek, oktatóinak áldozatos munkájának eredménye. Mint mondta, itt az idő, hogy újra naggyá tegyük a mezőgazdaságot – szólított fel Kocsy Béla.

A Debreceni Egyetem és a Dél-Dakotai Állami Egyetem megállapodása keretében a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar precíziós mezőgazdasági mérnök hallgatók képzésük első három félévét Debrecenben kezdik meg és végzik el, ahol a DE az SDSU-val közösen szervezett tanulmányi programját követik. A negyedik és ötödik félévben a hallgatók az amerikai képzési rendszerben online formában vagy személyesen az SDSU Brookings-i campusán folytathatják tanulmányaikat. A hatodik és hetedik félévben a DE hallgatók visszatérnek a Böszörményi úti campusra és fejezik be precíziós mezőgazdasági mérnöki BSc képzést és a SDSU B.S. fokozat precíziós mezőgazdasági szakirányának követelményeit.