A Bethlen-technikum tornatermébe költöznek a Mozdulj, Debrecen! mozgalom Szent Anna utcai beltéri mozgásos programjai
A Mozdulj, Debrecen! mozgalom „kinőtte” a Szent Anna utca 11. alatti egészségfejlesztési központban lévő, nagy létszámú beltéri mozgásos programjainak helyszínét, így az a Piac utca 8. alá, a Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégiumának tornatermébe költözik át.
A helyszínváltozásról sajtótájékoztató keretében számolt be Széles Diána, Debrecen alpolgármestere, Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója, Tirpák Zsolt, a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) kancellárja és Kerek-Alföldi Éva Angéla, a Debreceni SZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégiumának igazgatója 2025. február 6-án.
Amint azt Széles Diána elmondta, a Szent Anna utca 11. alatti egészségfejlesztési központ megnyitásakor az volt az egyik cél, hogy a Belvárosban is legyen lehetőségük a város lakóinak a Mozdulj, Debrecen! mozgalom beltéri mozgásos programjain részt venni. Ez az elsősorban egészégügyi szűréseknek és egészségfejlesztési programoknak otthont adó helyszín mostanáig alkalmasnak bizonyult erre a célra is, de az igények túlnőttek rajta. A mozgalom megkeresésére a Debreceni Szakképzési Centrum és a Bethlen-technikum azonnal vállalták, hogy segítenek, s az iskola tornatermében új – a Szent Anna utcainál jóval tágasabb – beltéri helyszínt biztosítanak a Mozdulj, Debrecen! programjainak. Széles Diána hangsúlyozta: az egészégügyi szűrések és az egészségfejlesztési programok – valamint olyan kis létszámú mozgásos program, mint az ülőtorna – természetesen továbbra is a Szent Anna utca 11. alatt érhetők el, s ezek a szolgáltatások továbbra is Debrecen Városkártya felmutatásával vehetők igénybe. A mostantól a Bethlen-technikum belvárosi, jól megközelíthető tornatermében található új helyszínen az aktív dolgozóknak munkaidő után is mozgási lehetőséget kínáló programok viszont minden érdeklődő számára ingyenesen és szabadon látogathatók, nincs szükség előzetes bejelentkezésre és Debrecen Városkártya felmutatására sem. Az alpolgármester köszönetet mondott a Debreceni Szakképzési Centrumnak (DSZC) a Mozdulj, Debrecen! mozgalmat, illetve annak iskolaprogramját nagy lelkesedéssel támogató hozzáállásáért. Az eredeti, az általános iskolás korosztályt célzó elképzeléseken túlmenően ugyanis a DSZC volt a kezdeményezője annak, hogy az iskolaprogramot kísérleti jelleggel saját középfokú oktatási intézményeiben is bevezeti, s ehhez a feltételeket – beleértve az iskolákban a program koordinátoraiként tevékenykedő testnevelő tanárok munkájának plusz elismerését is – megteremti. S nagy elismerés illeti a DSZC-nek az iskolaprogramban résztvevő azon diákjait is, akik Debrecenbe a környező településekről járnak be, ezért naponta gyakorlatilag hajnalban kelnek, s ennek ellenére aktívan és lelkesen vesznek részt a tanórák utáni mozgásos programokon. Fontosnak tartják, hogy időt és energiát áldozzanak arra, hogy egy kicsit kiszakadva a digitális világból mozogjanak, közösségben legyenek. S ezek a fiatalok – bár ők hangsúlyozottan nem sportolók – igénylik azt, hogy iskoláik képviseletében versenyezzenek egymással, ami újabb identitás- és közösségformáló erővel bír.
Tirpák Zsolt úgy vélekedett: az egyén és közössége is akkor sikeres, ha sikeres a környezetük. S ez a város – gazdasági, társadalmi, mentális tekintetben – ilyen környezetet biztosít, ami rendkívül fontos. Debrecenben a fiatalok számára folyamatosan nyílnak meg a munkaerőpiaci lehetőségek – s nagyon jó, hogy van hol dolgozni, van hol boldogulni. Viszont kulcskérdés, hogyan dolgozunk, hogyan éljük meg a hétköznapokat, mennyire egészséges környezetben, egészséges lelkiállapotban töltjük a hétköznapokat. Ebben óriási szerepe van a városnak, hiszen megteremti az építő és támogató környezetet, közösséggé formálja a gyerekeket, a fiatalokat és a kevésbé fiatalokat egyaránt. A mozgás nemcsak a fizikai egészségi állapotot erősíti, hanem a lelki egészségi állapotot is. Tirpák Zsolt szerint boldog, mosolygós emberek akkor leszünk, ha fizikailag jól érezzük magunkat, s így fogunk tudni a munkaerőpiacon vagy bárhol az életben sikereket elérni. Bárhová megy az országban, azt tapasztalja, hogy megkérdezik a debrecenieket, miért ilyen mosolygósak és sikeresek. Erre azt lehet válaszolni: azért, mert Debrecennek van egy titka – az összefogás, az összetartás. Ehhez szükséges egy rendkívül erős városvezetés, valamint az, hogy a közösség minden tagja természetes módon ott áll a közös célkitűzések mögött, s a város közösségének tagjai – közöttük természetesen a DSZC-vel – így, együtt lehetnek sikeresek. Mint azt a kancellár elmondta, a DSZC a város közössége érdekében nagy örömmel vesz részt a Mozdulj, Debrecen! mozgalomban is, s ezzel nem csak szakképző intézményein belül segíti a fiatalok egészségesebbé válását, közösségteremtését, de kinyitja az iskolákat a város polgárai felé is, megismertetve őket, a szakképzési lehetőségeket sokakkal, valamint találkozási pontokat, közösségi helyszíneket teremtve ezzel. Tirpák Zsolt kiemelte, hogy intézményeik kapui nyitva vannak, s készen állnak arra, hogy a város más pontjain is helyszíneket nyissanak a Mozdulj, Debrecen! mozgalom programjainak, mert fontos számukra, hogy a város lakói egészséges, erős, lelkileg kiegyensúlyozott, összetartó, egymást támogató, sikeres közösséget alkossanak. A kancellár minden résztvevőnek megköszönte a Mozdulj, Debrecen! keretében zajló együttműködést is.
Papp Csaba arra hívta fel a figyelmet, hogy az iskola jelenlegi tornaterme hajdan kápolna volt, ami most a mozgás szentélyévé vált, így szolgálva a lakosok tudatos életmódváltását. Ennek kapcsán felidézte, hogy önkormányzati képviselőként az előző napon egy 90 esztendős debreceni urat köszöntött, akitől természetesen a hosszú élet titkáról érdeklődött. A válaszból kiderült, hogy a szépkorú úr egész eddigi életében mindig is fontosnak tartotta a munkát, a fizikai aktivitást, a mozgást. Papp Csaba elmondta, hogy a Mozdulj, Debrecen! mozgalom erre építi hitvallását, támogatva ingyenes programjaival a lakosság egészségmegőrző tevékenységét. Az új belvárosi helyszín, a Bethlen-technikum tornatermében hétfőnként 17.00 és 18.00 óra között alakformáló aerobik, keddenként 15.30 és 16.30 óra között gerinctorna, 17.00 és 18.00 óra között jóga, csütörtökönként 15.30 és 16.30 óra között gerinctorna, 17.00 és 18.00 óra között jóga, 18.00 és 19.00 óra között pedig alakformáló aerobik várja az érdeklődőket. A lehetőségnek az esti órákban való biztosításáért külön köszönet illeti az iskolát. A tervek szerint 2025. április 2-től szerdánként 19.00 és 20.00 óra között zumba foglalkozás is lesz. Papp Csaba a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) igazgatójaként köszönetet mondott a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának is, amely a városban zajló, mozgásprogramnál sokkal többet jelentő egészségfejlesztési tevékenységnek – s így a gondoskodó város gondolat kiteljesedésének – a tudományos hátterét adja.
Kerek-Alföldi Éva Angéla, a Bethlen-technikum igazgatója arról ejtett szót, hogy örömmel adnak helyet a Mozdulj, Debrecen! mozgalom programjainak, hiszen tornatermük kiválóan alkalmas arra, hogy délutánonként az érdeklődők itt mozogjanak. Azzal is igyekeztek megfelelő környezetet biztosítani, hogy frissen kifestették az öltözőket. Mint az igazgató elmondta, az iskolában dolgozó kollégái körében is nagy az érdeklődés az új mozgási lehetőségek iránt, s közülük is sokan csatlakozni fognak a csoportokhoz.
A sajtótájékoztatóhoz kapcsolódva a Mozdulj, Debrecen! mozgalom rendszeresen közösségben mozgó sétacsoportjának tagjai – akik erre a helyszínre is már egy másfél órás, egészségügyi ismeretterjesztéssel egybekötött séta után érkeztek –, valamint a Bethlen-technikum diákjai vehettek részt egy rövid gerinctorna-foglalkozáson. A Mozdulj, Debrecen! mozgalom mozgásos, valamint egészségügyi szűrő- és más egészségfejlesztési programjainak, részleteiről a https://mozduljdebrecen.hu/ és a https://gondoskodovaros.hu/ internetes oldalakon lehet tájékozódni.