Mozdulj, Debrecen! – OkosTesi és gerinctorna az iskolákban

A Mozdulj, Debrecen! mozgalom iskolaprogramja a benne résztvevő oktatási intézményekben tevékenykedő koordinátorok számára térítésmentes részvételt biztosít az OkosTesi akkreditált továbbképzési programban. Közel 30 általános iskolai koordinátor továbbképzésének a Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola adott otthont, 2025. február 4-én.

Az esemény kapcsán Széles Diána alpolgármester, a Mozdulj, Debrecen! mozgalom egyik alapítója elmondta, hogy a Debrecenben zajló iskolaegészségügyi program keretében zajló vizsgálatok eredményei többek közt azt mutatják, hogy a túlzott digitalizáció következtében a gyerekek egyre kevesebbet mozognak, egyre kevesebbet tartózkodnak a szabadban. A Mozdulj, Debrecen! mozgalom iskolaprogramjának az a célja, hogy azokat a gyerekeket ösztönözze, akiknek valamilyen mozgás-, illetve készségfejlesztésre lenne szüksége. Köszönet illeti az iskolafenntartókat azért, hogy napjainkban a városban közel 1200 – hangsúlyozottan nem igazolt sportoló – gyerek mozog rendszeresen az iskolában, de tanórán kívül a mozgalom iskolaprogramja keretében. Az eredmények máris tapasztalhatók, hiszen a felmérések szerint az elmúlt egy esztendő alatt egy százalékkal csökkent a mozgási problémával rendelkező gyerekek aránya. A sikerért, a program népszerűségéért nagyon sokat tesznek az iskolafenntartók, az intézményekben tevékenykedő programkoordinátor testnevelő tanárok. Ezt a szívvel-lélekkel végzett munkát köszöni meg nekik a Mozdulj, Debrecen! mozgalom azzal is, hogy biztosítja számukra az OkosTesi továbbképzési programban való részvételt, annak érdekében is, hogy a pedagógusok tudása még többet fejlődhessen, még naprakészebbek legyenek, hiszen az OkosTesi a mai kor gyermekei számára szól.

Az OkosTesi akkreditált továbbképzést Vass Zoltán, az Egészségfejlesztő Minőségi Testnevelésért Magyarországon Egyesület (EMTM) elnöke alkotta meg és koordinálja. Mint elmondta, az OkosTesi abban különbözik egy normál testnevelési órától, hogy a mozgásos feladatokon kívül mindig van valamilyen kognitív, gondolkodtató feladat, amit végre kell hajtaniuk a gyerekeknek, ezért nem csak a testük, de „a fejük is elfárad”. Mivel az egyes feladatokat nem sokszor ismétlik – mindössze két-három alkalommal –, ezért sűrűn követik egymást az újabb és újabb különböző feladatok, így élményszerű, izgalmas lesz a mozgás. Vass Zoltán szerint így a gyerekek, de a testnevelő tanárok is motiváltabbak, erősebbek lesznek, s mindannyiuknak fejlődik a mozgáskoordinációja.

A Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram keretében a Debreceni Tankerületi Központ által fenntartott intézményekben – így a Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában is – egyelőre próba jelleggel a mindennapokban 1 perc az egészségért elnevezéssel is zajlik program. Ennek célja, hogy a gerincproblémák megelőzése érdekében már az elsős gyerekek tanulják meg a megfelelő testtartást, a helyes mozgásmintákat, bizonyos relaxációs technikák elsajátításával javuljon mentális egészségük, s könnyebben küzdjenek meg a stesszel. A cél az, hogy az első osztályos gyerekek – a pedagógusok segítségével – rendszeresen végezzenek rövid, egyszerű, hasznos prevenciós gyakorlatokat a tanórák előtt, közben, vagy az órák után, s az elkövetkezendő tanévekben is mindennapjaik részévé váljon a gyakorlatok alkalmazása az iskolában.